Digital Marketing Manager - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον Digital Marketing Manager θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για Digital Marketing Manager.

Τι κάνει ένας Digital Marketing Manager;

O Digital Marketing Manager ή Digital Marketing Specialist είναι ο ειδικός σε θέματα ψηφιακού marketing. Είναι υπεύθυνος για την online παρουσία μίας εταιρείας/ενός οργανισμού/ενός brand και κυρίως για τον εξ ολοκλήρου σχεδιασμό της στρατηγικής marketing σε όλα τα ψηφιακά κανάλια - συμπεριλαμβανομένων των SEO/SEM - και σε όλο το πεδίο του paid advertising (Social Media, Google Ads): από τη σύλληψη του concept μέχρι την εκτέλεση και τη μέτρηση της αποτελεσματικότητας. Ελέγχει, παρακολουθεί, βελτιστοποιεί και αναλύει δεδομένα χρησιμοποιώντας τα πιο σύγχρονα online εργαλεία με σκοπό την ανάπτυξη και προώθηση της εταιρείας.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Digital Marketing Manager;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Η εταιρεία μας, που δραστηριοποιείται στο εμπόριο ηλεκτρονικών συσκευών και ειδών τεχνολογίας, ζητά Digital Marketing Manager για εργασία πλήρους απασχόλησης.

Αρμοδιότητες

  • Σε συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη του τμήματος marketing θέτει στόχους και σχεδιάζει τη στρατηγική σε όλα τα ψηφιακά κανάλια
  • Προτείνει πρακτικές για βελτίωση του SEO της ιστοσελίδας και βελτιστοποίηση της εμπειρίας χρήστη (user experience)
  • Σχεδιάζει ή προτείνει τη δημιουργία landing pages και marketing funnels
  • Υλοποιεί το σχεδιασμό του link building
  • Συνεργάζεται με το τμήμα πωλήσεων ώστε να ενημερώνεται για τους στόχους και να σχεδιάζει καμπάνιες
  • Διαχειρίζεται τις σελίδες της εταιρείας στα Social Media (Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, Youtube κ.ά.)
  • Σχεδιάζει καμπάνιες για τα Social Media
  • Παρακολουθεί, ελέγχει, βελτιστοποιεί τις καμπάνιες ώστε να φέρει αποτελέσματα (awareness, conversions)
  • Σχεδιάζει, εκτελεί, παρακολουθεί και βελτιστοποιεί καμπάνιες Google Ads
  • Μετρά την αποδοτικότητα και αξιολογεί τους στόχους (ROI & KPIs)
  • Παρακολουθεί την αγορά και τους ανταγωνιστές
  • Σχεδιάζει στρατηγικές email marketing
  • Δημιουργεί περιεχόμενο για αύξηση του κοινού, του engagement και των conversions (content marketing)
  • Συνεργάζεται με φωτογράφους, γραφίστες, video producers, copywriters και product managers για τη δημιουργία περιεχομένου
  • Δημιουργεί και επεξεργάζεται γραφικά (φωτογραφίες, video) για ανάρτηση στα Social Media
  • Ενημερώνεται και ερευνά νέα digital trends και δοκιμάζει καινούρια εργαλεία
  • Δημιουργεί και παρουσιάζει αναφορές στο τμήμα Marketing και στο τμήμα Πωλήσεων

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ κατεύθυνσης Marketing, Επικοινωνίας, Πληροφορικής ή συναφούς κλάδου
  • Εμπειρία ως Digital Marketing Manager ή Social Media Manager
  • Πολύ καλή γνώση των Social Media (Διαχείριση σελίδων)
  • Πολύ καλή γνώση Facebook Ads (executing, monitoring, optimizing)
  • Πολύ καλή γνώση Google Ads (executing, monitoring, optimizing)
  • Άριστη κατανόηση και χρήση εργαλείων online marketing
  • Αναλυτική σκέψη
  • Διαχείριση χρόνου και ανταπόκριση σε deadlines
  • Άριστη ικανότητας διαχείρισης budget

Δεξιότητες

  • Paid advertising (CPC, PPC,CTR)
  • Content marketing
  • Email marketing (εξοικείωση με email platforms, όπως Mailchimp)
  • Data Analysis (Google Analytics, Facebook Insights και άλλα εργαλεία)
  • SEO/SEΜ (Search marketing analysis, SERP)
  • Copywriting
  • Photoshop ή άλλα εργαλεία επεξεργασίας εικόνας
  • Project Management
  • Εξοικείωση με γλώσσες προγραμματισμού και τεχνολογίες web (HTML, CSS, Java)

Χρήσιμες πληροφορίες

O Digital Marketing Manager μπορεί να είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση των καναλιών marketing πολλών εταιρειών/brands ή/και ατόμων ταυτόχρονα, στην περίπτωση που εργάζεται σε Digital Agency ή αν εργάζεται ως εξωτερικός συνεργάτης εταιρειών. Ανάλογα πάντα με το μέγεθος της εταιρείας όπου εργάζεται,  ο ρόλος του μπορεί να περιορίζεται (για παράδειγμα στην εκτέλεση και παρακολούθηση του paid advertising - Facebook & Google Ads) και να υπάρχουν διαφορετικά άτομα για τις θέσεις Email Marketing Manager, SEO/SEM Specialist, Social Media Manager ή να αυξάνεται συμπεριλαμβάνοντας ολόκληρο το σχεδιασμό του ψηφιακού marketing και σε όλα τα κανάλια. Σε πολλές περιπτώσεις ο Digital Marketing Manager πρέπει να διαθέτει δεξιότητες τεχνικού marketing εκτός από εκείνες που επιτάσσει το παραδοσιακό και το online marketing. Ο ρόλος του επιβάλλει τη συνεχή έρευνα και επιμόρφωση πάνω σε νέες πρακτικές και εργαλεία.