Λογοθεραπευτής - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον/την Λογοθεραπευτή - Λογοθεραπεύτρια θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας σε αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για τους Λογοθεραπευτές στην υποκατηγορία Ειδική Αγωγή.

Τι κάνει ένας Λογοθεραπευτής;

Πρόκειται για τον εξειδικευμένο επαγγελματία που δραστηριοποιείται στον χώρο της ειδικής αγωγής. Η επαγγελματική δραστηριότητα ενός Λογοθεραπευτή σχετίζεται με την αντιμετώπιση των διαταραχών λόγου, φωνής, ομιλίας (πχ βαρηκοΐα- κώφωση, γλωσσική καθυστέρηση, διαταραχές φωνής, τραυλισμός) ή μάσησης- κατάποσης παιδιών και ενηλίκων. Ένας Λογοθεραπευτής μπορεί να εργαστεί ως μισθωτός σε κέντρα ειδικής αγωγής/λογοθεραπείας ή να παρέχει τις υπηρεσίες του ως εξωτερικός συνεργάτης.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Λογοθεραπευτής;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Κέντρο παροχής ειδικών θεραπειών σε παιδιά στη Θεσσαλονίκη αναζητά Λογοθεραπευτή - Λογοθεραπεύτρια για εξωτερική συνεργασία.

Αρμοδιότητες

  • Συνεργασία με τους γονείς για την καταγραφή του ιστορικού του εκάστοτε παιδιού
  • Δημιουργία φιλικού κλίματος κατά τη διάρκεια της συζήτησης μεταξύ γονέων, παιδιού και θεραπευτή, η οποία είναι προσανατολισμένη στην ανίχνευση πληροφοριών με σκοπό τη διάγνωση
  • Διεκπαιρέωση πλάνου δοκιμασιών (tests) που συμβάλλει στη διάγνωση της διαταραχής
  • Eφαρμογή δραστηριοτήτων θεραπευτικής παρέμβασης προσαρμοσμένο στις ανάγκες του παιδιού
  • Σύνταξη αξιολόγησης αναφορικά με την εξελικτική πορεία του παιδιού
  • Παροχή συμβουλευτικής καθοδήγησης των γονέων για την αντιμετώπιση των δυσκολιών στο σπίτι

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο Λογοθεραπείας ΤΕΙ
  • Πτυχίο Λογοθεραπείας ΑΕΙ
  • Θα εκτιμηθεί μεταπτυχιακό σχετικής ειδικότητας
  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Μπλοκ παροχής υπηρεσιών
  • Προσαρμοστικότητα, ευελιξία, δημιουργικότητα
  • Ομαδικό πνεύμα και ικανότητα συνεργασίας με άλλους επαγγελματίες, όπως παιδοψυχίατρους, εκπαιδευτικούς και κοινωνικούς λειτουργούς
  • Γνώση και κατανόηση των βασικών διαταραχών του λόγου, της γλώσσας και της επικοινωνίας
  • Γνώση χρήσης Η/Υ (MS Office)