Mεταφραστής - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον/την Μεταφραστή - Μεταφράστρια θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας σε αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για τους Μεταφραστές.

Τι κάνει ένας Mεταφραστής;

Πρόκειται για τον επαγγελματία του οποίου οι υπηρεσίες σχετίζονται με την μελέτη, μετάφραση και διερμηνεία των κειμένων από μία γλώσσα σε μία άλλη. Οι Μεταφραστές - Διερμηνείς  μπορούν να εργαστούν ως μισθωτοί σε εκδοτικές επιχειρήσεις, γραφεία παροχής υπηρεσιών μετάφρασης, σε εμπορικές εταιρείες ή εταιρείες συμβούλων ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες ιδρύοντας το δικό τους γραφείο μεταφράσεων ή ως εξωτερικοί συνεργάτες.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Mεταφραστής;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Μεταφραστικό γραφείο στην Αθήνα επιθυμεί να προσλάβει Μεταφραστή - Μεταφράστρια στη Γερμανική γλώσσα.

Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης.

Αρμοδιότητες

  • Αξιοποίηση κειμένων με σκοπό την πιστή μετάφραση νομικών, οικονομικών εγγράφων ή τεχνικών κειμένων για λογαριασμό πελατών του γραφείου
  • Επεξεργασία και επιμέλεια των μεταφρασμένων κειμένων ως προς την γραμματική, το συντακτικό, την ορθογραφία και τη στίξη
  • Εξασφάλιση ποιότητας παραδοτέων μεταφράσεων εντός προθεσμιών
  • Διερμηνεία εμπορικών συζητήσεων κατά τη διεξαγωγή meetings εταιρικών πελατών μας

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο Ξένης Γλώσσας και Φιλολογίας ή Πτυχίο Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας ΑΕΙ
  • Μεταπτυχιακός Τίτλος στη Διερμηνεία και Μετάφραση
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση 2 ετών τουλάχιστον
  • Άριστη γνώση 2 ξένων Γλωσσών σε επίπεδο μητρικής
  • Άριστη γνώση γραμματικής, συντακτικού, ορθογραφίας και στίξης της Ελληνικής γλώσσας
  • Θα εκτιμηθεί η διαμονή στο εξωτερικό
  • Γνώσεις δακτυλογράφησης

Προσωπικά χαρακτηριστικά

  • Έμφαση στη λεπτομέρεια
  • Συνέπεια
  • Ακρίβεια
  • Ικανότητα διαχείρισης χρόνου
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Επαγγελματική αξιοπιστία και εχεμύθεια