Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

3/2/2023

Στέλεχος Πωλήσεων B2B

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΛΑΓΚΑΔΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Η qmetric HR Solutions, επιθυμεί να στελεχώσει, για λογαριασμό της εταιρείας ΔΑΔΑΚΑΡΙΔΗΣ ΑΛΑΤΙ Α.Ε., τη θέση:

Η Εταιρεία-πελάτης

Η ΔΑΔΑΚΑΡΙΔΗΣ ΑΛΑΤΙ Α.Ε. ιδρύθηκε το 1912 και για πάνω από έναν αιώνα βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της Ελληνικής αγοράς στην επεξεργασία και το εμπόριο άλατος. Η γνώση του προϊόντος που μεταφέρεται από γενιά σε γενιά παρέχει στο ανθρώπινο δυναμικό της εταιρείας την απόλυτη τεχνογνωσία του είδους στις εφαρμογές και τις δυνατότητες του.

Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της τελευταίας δεκαετίας, η επιχείρηση αυξάνει σταθερά τις εξαγωγές της προς τα Βαλκάνια και χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μεγαλώνοντας έτσι το μερίδιο αγοράς της και στο εξωτερικό.

Με σεβασμό στη διαχείριση ενός τόσο πολύτιμου αγαθού και την δραστηριότητα τεσσάρων γενεών στην επεξεργασία και το εμπόριο προϊόντων άλατος, η ΔΑΔΑΚΑΡΙΔΗΣ ΑΛΑΤΙ Α.Ε. κατατάσσεται σε μια από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο της στα Βαλκάνια.

Η θέση

Ο/η υποψήφιος/α που θα επιλεγεί, θα αναφέρεται στη Διοίκηση της εταιρείας και θα έχει ως σκοπό την ανάπτυξη των πωλήσεων (B2B) της εταιρείας, στην ελληνική αγορά. Πιο συγκεκριμένα, τα καθήκοντα του/της θα περιλαμβάνουν:
  • Διεύρυνση – ανάπτυξη νέου πελατολογίου (Β2Β)
  • Διατήρηση και ενίσχυση των σχέσεων της εταιρείας με το υφιστάμενο πελατολόγιο (Β2Β)
  • Συμμετοχή στην ανάπτυξη νέων συνεργασιών ανάλογα με τους επιχειρηματικούς στόχους της εταιρίας
  • Συμμετοχή στο σχεδιασμό και υλοποίηση της ετήσιας στρατηγικής πωλήσεων και προβλέψεων με βάση τους στόχους της εταιρίας και σε συνεργασία με την διοίκηση
  • Ανάλυση αγοράς και παρακολούθηση του ανταγωνισμού
  • Συμμετοχή σε εκθέσεις και events
  • Επίτευξη στόχων βάσει του πλάνου πωλήσεων
  • Σύνταξη αναφορών προς τη Διοίκηση
  • Πιστή εφαρμογή της εμπορικής πολιτικής και φιλοσοφίας της εταιρίας.

Απαραίτητα Προσόντα

Το προφίλ σας

Προκειμένου να είστε σε θέση να ανταποκριθείτε στα καθήκοντα της θέσης, θα πρέπει να διαθέτετε τα ακόλουθα:
  • Πτυχίο ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ
  • Εμπειρία πωλήσεων B2B τουλάχιστον 5 ετών, σε οργανωμένο τμήμα πωλήσεων βιομηχανίας τροφίμων
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών και MS Office
  • Άριστες επικοινωνιακές & διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Εμπορική αντίληψη με ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών και αντιμετώπισης προβλημάτων
  • Ικανότητα προγραμματισμού και οργάνωσης, μεθοδικότητα
  • Συνέπεια και αξιοπιστία
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη στόχων
  • Δυνατότητα ταξιδιών στην Ελλάδα (συνήθως χωρίς διανυκτέρευση).

Παροχές

Ο πελάτης μας προσφέρει

Εφόσον επιλεγείτε για την κάλυψη της θέσης, σας προσφέρεται ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών/παροχών:

  • Ανταγωνιστικές σταθερές αποδοχές
  • Bonus επίτευξης στόχων
  • Εταιρικό αυτοκίνητο
  • Ιδιωτική ιατροφαρμακευτική ασφάλιση
  • Εξαιρετικές προοπτικές εξέλιξης στο πλαίσιο μιας αναπτυσσόμενης εταιρείας με εξαγωγικό προσανατολισμό και ισχυρή θέση στην ελληνική αγορά.