Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

10/4/2023

Solar Sales & Technical Support Engineer

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Solar Sales & Technical Support Engineer (2023/1)

Ο/Η Solar Sales & Technical Support Engineer έχει έδρα την Αθήνα και έχει ως σκοπό την προώθηση και την πώληση φωτοβολταϊκών συστημάτων σε εγκαταστάτες φωτοβολταϊκών και εμπόρους σε Ελλάδα. Μεριμνά για την pre-sales και after-sales τεχνική υποστήριξη των προϊόντων στις περιοχές ευθύνης του.

Κύρια καθήκοντα:
• Αναλαμβάνει τις πωλήσεις στην περιοχή ευθύνης του, Nότια Ελλάδα, για τα φωτοβολταϊκά συστήματα της εταιρείας.
• Ενημερώνει και υποστηρίζει τεχνικά αιτήματα των εγκαταστατών φωτοβολταϊκών συστημάτων σε Ελλάδα και εξωτερικό απομακρυσμένα ή/και με φυσική παρουσία.
• Διατηρεί και αναπτύσσει άριστες σχέσεις με τους πελάτες και συνεργάτες μας.
• Ενημερώνει και εκπαιδεύει τεχνικά όλους τους συναδέλφους σε εμπορικά καταστήματα στην Ελλάδα και σε θυγατρικές του εξωτερικού.
• Προτείνει βελτιώσεις σε υπάρχοντα προϊόντα, αλλά και την ανάπτυξη νέων.

Απαραίτητα Προσόντα

• Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Μηχανικού
• Εμπειρία σε θέσεις πωλήσεων σε αντίστοιχο κλάδο
• Επιθυμητή εμπειρία στον κλάδο των φωτοβολταϊκών συστημάτων
• Πολύ καλή γνώση και χρήση της Αγγλικής γλώσσας
• Άριστη γνώση σχεδιαστικών προγραμμάτων
• Αρίστη γνώση MS Office
• Οργανωτικότητα, άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες, συνέπεια και αξιοπιστία

Παροχές

• Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
• Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
• Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
• Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
• Προοπτικές εξέλιξης
• Άριστο περιβάλλον εργασίας