Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

21/10/2019

Διευθυντής Πωλήσεων

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Μεγάλη εταιρεία πώλησης προϊόντων αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας με πάνω από 20 χρόνια στον κλάδο, αναζητά (1) ένα άτομο για τη στελέχωση της παρακάτω θέσης: Διευθυντής Πωλήσεων (Έδρα: Αθήνα)

Αρμοδιότητες:

  • Ανάπτυξη και διαχείριση πελατολογίου
  • Διατήρηση υψηλού επιπέδου εξυπηρέτησης πελατών
  • Δημιουργία και προώθηση ουσιαστικών και μακροχρόνιων σχέσεων με τους συνεργάτες/πελάτες μέσα από τη διαδικασία αναγνώρισης των αναγκών τους και την παροχή ενδεδειγμένων λύσεων
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση του στρατηγικού επιχειρησιακού σχεδίου
  • Διαμόρφωση και υλοποίηση της εμπορικής πολιτικής
  • Ενεργή συμμετοχή στην διαδικασία προετοιμασίας του ετήσιου προϋπολογισμού πωλήσεων και παρακολούθηση υλοποίησης
  • Συνεχής παρακολούθηση και ανάλυση των τάσεων της αγοράς και του ανταγωνισμού και εντοπισμός των νέων ευκαιριών συνεργασίας
  • Προτάσεις και υλοποίηση τρόπων αντιμετώπισης του ανταγωνισμού

Απαραίτητα Προσόντα

  • Άριστη γνώση της αγοράς των προϊόντων αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας
  • Σχετική προϋπηρεσία σε θέσεις πωλήσεων τουλάχιστον 5 ετών (πωλήσεις στον κλάδο)
  • Πτυχίο ΑΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων/ Οικονομικής κατεύθυνσης/ Μάρκετινγκ
  • Γνώση τεχνικών πωλήσεων, trade marketing, merchandising
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Προσανατολισμός στο αποτέλεσμα και στην επίτευξη εταιρικών στόχων
  • Άριστες ικανότητες οικονομικής ανάλυσης των εμπορικών δεδομένων
  • Επιχειρηματική και στρατηγική σκέψη
  • Εμπορική αντίληψη και άριστες διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών, λήψης αποφάσεων και αποτελεσματικής επίλυσης καθημερινών ζητημάτων
  • Άριστες ικανότητες διοίκησης, διαχείρισης, καθοδήγησης και ανάπτυξης προσωπικού-ομάδας πωλήσεων
  • Θετική και ευχάριστη προσωπικότητα στον χώρο των πωλήσεων
  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Ομαδικότητα και συνεργασία
  • Δυνατότητα ταξιδιών σε όλη την Ελλάδα

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Εταιρικό αυτοκίνητο, κινητό τηλέφωνο και υπολογιστή
  • Bonus βάσει στόχων
  • Συνεχής εκπαίδευση και καθοδήγηση, σύμφωνα με τις νέες τάσεις της αγοράς
  • Συνθήκες που ενισχύουν τη γνώση και δίνουν σημαντικές ευκαιρίες
  • Ένα ιδιαίτερα σύγχρονο και ευχάριστο περιβάλλον εργασίας