Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

22/3/2023

Σερβιτόρος Α' – Head Waiter

Τουρισμός - Ξενοδοχεία

Πόλη ΑΙΓΙΝΑ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Το Porto Italiano στην Αίγινα αναζητά για την στελέχωση του, έμπειρο βασικό Σερβιτόρο / Σερβιτόρα για την σεζόν 2023 (Μάιος – Οκτώβριος), με πλήρη απασχόληση και με δυνατότητα επέκτασης της συνεργασίας για το χειμώνα.

Αρμοδιότητες

  • Επικοινωνεί με τον αρχιμάγειρα για το μενού ημέρας ή τυχόν αλλαγές στο μενού
  • Γνωρίζει πολύ καλά το μενού του εστιατορίου, όπως και τη λίστα οινοπνευματωδών ποτών του καταστήματος
  • Οργανώνει το πόστο του, επικοινωνεί με τους άλλους σερβιτόρους για τον τρόπο που θα εποπτεύουν τον χώρο εργασίας τους
  • Επικοινωνεί με το βοηθό σερβιτόρου για τον τρόπο οργάνωσης και επιμερισμού των καθηκόντων τους
  • Υποδέχεται/Καλωσορίζει τον πελάτη με φιλικό τρόπο
  • Ενημερώνει για το μενού, προτείνει επιλογές και συνδυασμούς πιάτων με ποτών με τρόπο φιλικό και διακριτικό χωρίς διάθεση επιβολής της γνώμης
  • Συνεργάζεται με τα υπόλοιπα πόστα για την άμεση παράδοση της παραγγελίας στους μάγειρες και την έναρξη της προετοιμασίας
  • Ρωτά τον πελάτη αν ικανοποιήθηκε από το φαγητό και την εξυπηρέτηση
  • Είναι υπεύθυνος για την πληρωμή του κάθε τραπεζιού που αναλαμβάνει την εξυπηρέτησή του και για το ταμείο του
  • Αναλαμβάνει καθήκοντα τακτοποίησης των τραπεζιών στο τέλος της βάρδιας του
  • Επικοινωνεί με τον προϊστάμενο για τυχόν ελλείψεις και άμεση αναπλήρωσή τους

Απαραίτητα Προσόντα

Επιθυμητά προσόντα
  • Απόφοιτος τουριστικής σχολής
  • Προϋπηρεσία 5 ετών σε αντίστοιχη θέση
  • Γνώση Αγγλικής γλώσσας
  • Γνώση ιταλικής μεσογειακής κουζίνας
  • Γνώσεις κρασιών
  • Εξοικείωση στην χρήση PDA (Ηλεκτρονική Παραγγελιοληψία)
  • Γνώση Η/Υ
Δεξιότητες & Ικανότητες
  • Ευγένεια και φιλική διάθεση
  • Προσανατολισμός στην εξυπηρέτηση του πελάτη
  • Αντιληπτική ικανότητα, ευστροφία
  • Ικανότητα εργασίας υπό πίεση
  • Προσεγμένη εμφάνιση
  • Συνέπεια και επαγγελματισμός
  • Δυνατές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Πνεύμα συνεργασίας & ομαδικότητα
  • Δυναμικός χαρακτήρας
  • Ανεπτυγμένο αίσθημα ευθύνης

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Δυναμικό, φιλικό και υποστηρικτικό περιβάλλον εργασίας
  • Διαμονή και σίτιση