Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

24/10/2019

Sales Engineer

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η Adecco HR είναι η μεγαλύτερη εταιρία παροχής υπηρεσιών ανθρώπινου δυναμικού παγκοσμίως και πιστοποιημένη στην Ελλάδα, σύμφωνα με το διεθνές πρότυπο ISO 9001:2015, στους τομείς εύρεσης και επιλογής προσωπικού και προσωρινής απασχόλησης.

H Adecco, για λογαριασμό του πελάτη της ANIMA The 3D Printer Experts, με ηγετική θέση στους 3D Printers και στο 3D Design Software, αναζητά τον κατάλληλο υποψήφιο για τη θέση: Sales Engineer.

Η ANiMA κατέχει ηγετική θέση στους 3D Printers και στο 3D Design Software, όπου δραστηριοποιείται από το 1991. Είναι ενεργή στην ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου και Μέσης Ανατολής.
Αντιπροσωπεύει παγκόσμιους leaders, όπως η 3D Systems στους 3D Printers και η Autodesk στο CAD, αλλά και αναπτυσσόμενες, δυναμικές εταιρίες, όπως η XYZ Printing.
Η ANiMA έχει πάντα εστίαση στην τεχνική αριστεία και επιθυμεί να καλύψει τη θέση του Sales Engineer με τις παρακάτω αρμοδιότητες:

Περιγραφή Θέσης
• Συνεχής επικοινωνία με το πελατολόγιο της ANiMA, τον έλεγχο και την αύξηση του βαθμού ικανοποίησης των πελατών (customer satisfaction). Εντοπισμός ευκαιριών και προώθηση προϊόντων και λύσεων της εταιρίας.
• Ανάπτυξη του πελατολογίου, με την προσέγγιση νέων πελατών, είτε με τομέα δραστηριότητας είτε με γεωγραφικά κριτήρια.
• Διενέργεια παρουσιάσεων σε πελάτες (σε συνεργασία με τεχνικούς της ANiMA) και την ολοκλήρωση της πορείας των πωλήσεων.
• Διατήρηση ενημερωμένων αρχείων πελατών και δραστηριοτήτων πωλήσεων (CRM). Τήρηση των διαδικασιών της εταιρίας.
• Παρακολούθηση κινήσεων του ανταγωνισμού και ενημέρωση της διοίκησης

Απαραίτητα Προσόντα

Ο ιδανικός υποψήφιος είναι ένας νέος ενεργητικός, εξωστρεφής, θετικός και αισιόδοξος χαρακτήρας. Πελατοκεντρικός, φροντίζει τους πελάτες του και μετά την πώληση, είναι πάντα συνεπής και νοιάζεται για την επιτυχία τους. Βρίσκει τρόπους να κινητοποιεί τον εαυτό του.

Προσεγγίζει με συστηματικότητα τη διαδικασία της πώλησης και τηρεί τις διαδικασίες της εταιρίας. Συνεργάζεται αρμονικά με την υπόλοιπη ομάδα και μπορεί να κινητοποιήσει και να ενθουσιάσει συναδέλφους του, για να κερδίσει τον πελάτη.

• 1-3 χρόνια προϋπηρεσία στον τομέα των πωλήσεων, κατά προτίμηση σε επαγγελματικά προϊόντα τεχνολογίας, τεχνικού λογισμικού ή βιομηχανικών λύσεων
• Τεχνικό background, Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ
• Άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας
• Εξοικείωση και άνεση στη χρήση νέων τεχνολογιών, ευχέρεια στη χρήση Η/Υ και internet
• Δυνατότητα για επαγγελματικά ταξίδια / Δίπλωμα οδήγησης
• Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις για τους άνδρες

Παροχές

• Πακέτο αποδοχών που επιβραβεύει την απόδοση και την συνέπεια (μισθός + bonus)
• Πρόσθετες παροχές
• Συνεχή εκπαίδευση
• Ένα ευχάριστο, δημιουργικό και συνεργατικό περιβάλλον εργασίας
• Δυνατότητα εξέλιξης