Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

13/01/2020

SEO Specialist

Digital Marketing - Ecommerce - Design

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Digital Agency αναζητά SEO Specialist για το γραφείο Θεσσαλονίκης. Ο υποψήφιος θα αναλάβει την οργάνωση, διαχείριση και υλοποίηση SEO ενεργειών για έναν αριθμό accounts και θα είναι υπεύθυνος για την απόδοση, την επικοινωνία με τον πελάτη και τον συντονισμό των ενεργειών ανάμεσα στα υπόλοιπα τμήματα.

Αρμοδιότητες
  • Ανάλυση και έρευνα ανταγωνισμού
  • Website auditing και βελτιστοποίηση με βάση τις ορθές πρακτικές του SEO
  • Ανάλυση και βελτιστοποίηση απόδοσης SEO καμπάνιας με στόχο την βελτίωση key metrics/ account
  • Ευχέρεια στην επεξεργασία και SEO βελτιστοποίηση περιεχομένου
  • Ανάπτυξη και υλοποίηση link building στρατηγικής
  • Keyword research - νέες ευκαιρίες με βάση τα trends και την εποχικότητα
  • Δημιουργία report και ενημέρωση πελατών σχετικά με την απόδοση της SEO καμπάνιας
  • Στενή συνεργασία με τα τμήματα development, digital marketing και copywriting με στόχο την ορθή υλοποίηση των SEO πρακτικών

Απαραίτητα Προσόντα

Professional Skills & Qualifications
  • Αποδεδειγμένη SEO προϋπηρεσία
  • Άριστη γνώση των βέλτιστων πρακτικών του SEO και του τρόπου λειτουργίας των μηχανών αναζήτησης
  • Εξοικείωση στην χρήση website analytics (Google Analytics, Google Search Console κτλ.)
  • Εμπειρία στην χρήση website auditing εργαλείων π.χ. screaming frog και keyword research tools π.χ. Keyword Planner
  • Άριστη γνώση του performance marketing και τρόπου προσέγγισης νέων χρηστών μέσω στοχευμένων link building πρακτικών
  • Άριστη γνώση MS Office & Αγγλικής γλώσσας
  • Εξοικείωση στην ανάγνωση HTML
  • Εμπειρία στο content editing / content creation

Personal Skills

  • Ενδιαφέρον για το SEO, τις μηχανές αναζήτησης και το content marketing με συνεχής ενημέρωση για όλες τις εξελίξεις γύρω από αυτά
  • Μεγάλη προσοχή στην λεπτομέρεια
  • Άριστες αναλυτικές και οργανωτικές ικανότητες
  • Ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών project και εργασιών
  • Ικανότητα αναγνώρισης προβλημάτων και πιθανών τρόπων επίλυσης τους
  • Δημιουργικότητα

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι, όπως αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, που προαιρετικά μπορεί να περιλαμβάνει δείγματα και link προηγούμενων έργων τους.