Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

12/07/2021

Data Scientist

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ICAP Executive Search & Selection είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Με περισσότερο από 45 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή αποφοίτων και νέων στελεχών για Ελληνικές και πολυεθνικές επιχειρήσεις σε όλους τους κλάδους της οικονομίας.

Η ICAP Executive Search & Selection, για λογαριασμό πελάτη της, μια εταιρία νέων τεχνολογιών και πληροφορικής, αναζητά έναν Data Scientist να ενταχθεί στην ομάδα ανάπτυξης του οργανισμού.

Data Scientist (5657/DS/ESS/GR)

Καθήκοντα:

• Καταγραφή, συσχέτιση και αξιολόγηση δεδομένων που βρίσκονται κατανεμημένα σε διάφορες πηγές στην υποδομή του οργανισμού.
• Έρευνα για περιπτώσεις quick-win όπου μπορεί να αξιοποιηθούν τα παραπάνω δεδομένα, κάτι το οποίο θα προσδώσει και ένα added value στον οργανισμό.
• Έρευνα για την αξιοπιστία και την κανονικοποίηση των δεδομένων (π.χ. αφαίρεση duplicates).
• Συνεχής αξιολόγηση των δεδομένων και brainstorming για KPIs που μπορούν να προκύψουν από αυτά.
• Δημιουργία διαδικασίας διαμοιρασμού, συμπλήρωσης και συλλογής ερωτηματολογίων σε χρήστες εσωτερικά του οργανισμού. Η διαδικασία θα προσφέρει εύκολη και απλή συλλογή και ενοποίηση των δεδομένων που θα περιλαμβάνονται στα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια.
• Ομογενοποίηση, κανονικοποίηση και μοντελοποίηση των συλλεγόμενων από τα ερωτηματολόγια δεδομένων.
• Χρήση τεχνικών web scraping προκειμένου να εξάγονται συμπεράσματα σε σχέση με τα σχόλια, την κριτική και τις προτάσεις των καταναλωτών σε social media ή σε άλλες πλατφόρμες του διαδικτύου (π.χ. reviews της mobile εφαρμογής του οργανισμού).
• Αξιοποίηση μεταδεδομένων όπως χρήση των log files και των alerts σαν πηγές δεδομένων.
• Υλοποίηση μηχανισμού αναγνώρισης patterns, ο οποίος θα αξιοποιείται με σκοπό την εύρεση τεχνικών προβλημάτων στα συστήματα, bottlenecks κλπ.
• Στενή συνεργασία με τις ομάδες του οργανισμού που είναι υπεύθυνες για τα διάφορα συστήματα για την καταγραφή και σχηματοποίηση όλων των ροών δεδομένων.

Απαραίτητα Προσόντα

Απαραίτητα Προσόντα:

• Σπουδές σε θετική κατεύθυνση
• Απαραίτητη εμπειρία σε ανάπτυξη μοντέλων μηχανικής μάθησης με Python
• Συνολική Προϋπηρεσία μεγαλύτερη του 1 έτους και αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία ως Analyst.
• Άριστες γνώσεις σε Excel & Ανεπτυγμένες ικανότητες διαχείρισης δεδομένων μέσω ΒΙ εργαλείων
• Επιθυμητή γνώση SAS ή/και SPSS και σχετικών open source εργαλείων, όπως R
• Άριστη γνώση Αγγλικής γλώσσας (σε προφορικό και γραπτό λόγο)
• Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
• Προσαρμοστικότητα, ευελιξία και δεξιότητες συνεργασίας