Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

31/12/2019

Εσωτερικός Ελεγκτής

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η ICAP Recruitment Solutions είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού στην Ελλάδα. Εξειδικεύεται στην αξιολόγηση και επιλογή αποφοίτων και νέων στελεχών για Ελληνικές και πολυεθνικές επιχειρήσεις.

Για λογαριασμό γνωστής εταιρείας, η οποία κατέχει ηγετική θέση στον κλάδο δραστηριοποίησης της, αναζητούμε το κατάλληλο στέλεχος που θα καλύψει την παρακάτω θέση με έδρα εργασίας στη Θεσσαλονίκη:

Εσωτερικός Ελεγκτής (Ref. 4953/INA/RS/GR)

Ενδεικτικές Αρμοδιότητες:
  • Συμμετοχή στη διενέργεια του Εσωτερικού Ελέγχου, υποστηρίζοντας την κατάρτιση του αναλυτικού πλάνου ελέγχων, τη διενέργεια των ελέγχων, την αξιολόγηση των ευρημάτων, την εκπόνηση αναφοράς ελέγχου και την παρακολούθηση υλοποίησης διορθωτικών ενεργειών
  • Υποστήριξη και συμμετοχή στον ορισμό της μεθοδολογίας για τη διαχείριση κινδύνων, υποστηρίζοντας την αναγνώριση και αξιολόγηση της σημαντικότητας των βασικών κινδύνων της εταιρείας και την παρακολούθηση των εποπτικών μηχανισμών που εφαρμόζονται για τη διαχείριση αυτών των κινδύνων
  • Συνεργασία με τον τομέα παρακολούθησης της εκτέλεσης του Προγράμματος Συμμόρφωσης και υποβολή των σχετικών αναφορών
  • Συμμετοχή στον έλεγχο της επιχειρησιακής ετοιμότητας διαχείρισης κρίσεων
  • Υποστήριξη του ελέγχου της επάρκειας των εταιρικών διαδικασιών και πρόταση δικλίδων ασφαλείας για την απομείωση ενδεχομένων κινδύνων

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου:
  • Διπλωματούχος Μηχανικός ΑΕΙ. Μεταπτυχιακός τίτλος θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε ελεγκτικό έργο (ενδεικτικά σε τμήμα Εσωτερικού Ελέγχου ή σε ελεγκτική εταιρείας)
  • Κατοχή επαγγελματικών πιστοποιήσεων Εσωτερικού Ελεγκτή (C.I.A.) θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα
  • Πολύ καλή γνώση Η/Υ (ιδιαίτερα Word, EXCEL, email)
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Ακεραιότητα, υπευθυνότητα, εμπιστευτικότητα, εχεμύθεια
  • Συνέπεια, στοχοπροσήλωση, προσοχή στη λεππτομέρεια
  • Μεθοδικότητα, οργανωτική προσέγγιση, αναλυτική σκέψη και κατεύθυνση στο αποτέλεσμα
  • Ικανότητα τήρησης αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων και αποτελεσματικής λειτουργίας υπό πίεση

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

Ελκυστικό πακέτο αποδοχών.

Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.