Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

24/05/2021

Προϊστάμενος Πωλήσεων Χονδρικής

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Εταιρία αναπτυσσόμενη με δραστηριότητα το χονδρικό εμπόριο μονωτικών και δομικών υλικών και έδρα την Θεσσαλονίκη επιθυμεί να προσλάβει Προϊστάμενο Πωλήσεων Χονδρικής.

Καθήκοντα και ευθύνες:
  • Ανάπτυξη της εμπορικής πολιτικής της εταιρίας για την αύξηση των πωλήσεων, των κερδών και των μεριδίων αγοράς σε πελάτες χονδρικής.
  • Συμμετοχή στη διαμόρφωση του στόχου πωλήσεων και ευθύνη επίτευξής του.
  • Διατήρηση και ανάπτυξη πελατολογίου.
  • Προγραμματισμός, διοίκηση, έλεγχος, συντονισμός των πωλητών στην καθημερινή τους λειτουργία και οργάνωση του τμήματος χονδρικής προς υλοποίηση των στόχων τους.
  • Παρακολούθηση και αξιολόγηση των τάσεων και των στοιχείων της αγοράς και του ανταγωνισμού.
  • Διαχείριση των εμπορικών δραστηριοτήτων της εταιρίας.
  • Καλλιέργεια εμπορικής κουλτούρας.
  • Εκπόνηση παρουσιάσεων, αναφορών και προτάσεων προς τη διοίκηση.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Α.Ε.Ι. / Τ.Ε.Ι. Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Μεταπτυχιακός τίτλος θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα
  • Απαραίτητη προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση τουλάχιστον 3-5 έτη
  • Άριστη γνώση και χρήση MS Office
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας (γραπτά και προφορικά)
  • Επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες, ακεραιότητα, αναλυτική σκέψη, λήψη πρωτοβουλιών
  • Γνώση εκπόνησης και εφαρμογής μεθόδων στοχοποίησης πωλήσεων και θέσπισης KPI’s
  • Ικανότητα ταυτόχρονης διαχείρισης και επίλυσης αριθμού προβλημάτων
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη στόχων
  • Δυνατότητα εργασίας υπό πίεση
  • Δυνατότητα συχνών ταξιδιών

Παροχές

  • Πλήρης απασχόληση
  • Εξαιρετικό εργασιακό περιβάλλον
  • Εργασία σε δυναμικά αναπτυσσόμενη εταιρία