Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

28/4/2021

Σύμβουλος Επιχειρήσεων

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Περιγραφή

Σύμβουλος Επιχειρήσεων (Πολιτικός Μηχανικός)

Ο υποψήφιος θα ασχοληθεί με τον έλεγχο του φυσικού αντικειμένου, τη σύνταξη, παρακολούθηση και διαχείριση συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων του ΕΣΠΑ και του Αναπτυξιακού Νόμου, για λογαριασμό ιδιωτικών επιχειρήσεων ή/και δημόσιων φορέων.

Αρμοδιότητες
• Σύνταξη μελέτης (π.χ. προμετρήσεις) και υποβολή αίτησης χρηματοδότησης επενδυτικών σχεδίων σε συγχρηματοδοτούμενα Προγράμματα π.χ. ΕΣΠΑ, ΠΑΑ, Αλιείας, Αναπτυξιακού Νόμου.
• Παρακολούθηση και Διαχείριση επενδυτικών σχεδίων συγχρηματοδοτούμενων Προγραμμάτων π.χ. ΕΣΠΑ, ΠΑΑ, Αλιείας, Αναπτυξιακού Νόμου.
• Έλεγχος υλοποίησης και ολοκλήρωσης έργων (Οικονομικό/Φυσικό Αντικείμενο Συγχρηματοδοτούμενων έργων)
• Κατάρτιση οικονομοτεχνικών μελετών, μελετών βιωσιμότητας κλπ
• Επικοινωνία και καθοδήγηση επενδυτών για την ορθή υλοποίηση επενδυτικών σχεδίων.
• Τεχνική υποστήριξη δημόσιων φορέων στην παρακολούθηση και υλοποίηση των προγραμμάτων τους.
• Πραγματοποίηση επιτόπιων επισκέψεων και ελέγχων.
• Σύνταξη και παράδοση μελετών και παραδοτέων στο πλαίσιο αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων.
• Παρακολούθηση της διαδικασίας αξιολόγησης, εξέλιξης του έργου και της εκτέλεσης σύμβασης και έλεγχος λήξης της
• Συλλογή και έλεγχος απαραίτητων δικαιολογητικών για ελέγχο επενδύσεων και υποβολή προτάσεων στα πλαίσια συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων.

    Απαραίτητα Προσόντα

    • Πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού (Πολυτεχνικής Σχολής)
    • Επιθυμητό μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης
    • Ελάχιστη εμπειρία 1 έτους σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα ή/και Αναπτυξιακό Νόμο
    • Γνώση του θεσμικού πλαισίου εφαρμογής των αναπτυξιακών νόμων και των συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων.
    • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Η/Υ
    • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών
    • Αναλυτική σκέψη, οργανωτικότητα, μεθοδικότητα
    • Εξαιρετικές επικοινωνιακές ικανότητες (σε γραπτό & προφορικό λόγο)
    • Υψηλό επίπεδο ακρίβειας με προσοχή στη λεπτομέρεια
    • Ικανότητα multi-tasking
    • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (για τους άντρες)