Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

09/09/2022

Σύμβουλος Βιομηχανικών Πωλήσεων

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

H Bizerba Hellas επιθυμεί να προσλάβει υπεύθυνο πωλήσεων για Περιοχή Αθηνών και Νοτίου Ελλάδος για την ανάπτυξη των πωλήσεων βιομηχανικού εξοπλισμού -συστημάτων ζύγισης, σήμανσης και ποιοτικού ελέγχου- στον χώρο των τροφίμων

Καθήκοντα – Αρμοδιότητες – Ευθύνες
  • Υλοποίηση της στρατηγικής των πωλήσεων
  • Επίτευξη των στόχων πωλήσεων και της κερδοφορίας σε υφιστάμενους πελάτες και η ανάπτυξη της αγοράς σε νέους πελάτες
  • Βαθιά γνώση των λύσεων της εταιρίας για την ανάδειξη των ωφελειών εφαρμογής τους
  • Κατανόηση των αναγκών του πελάτη και κάλυψη αυτών των αναγκών με λύσεις της εταιρίας
  • Διαπραγμάτευση των προτεινόμενων λύσεων, με στόχο την επίτευξη αποδοτικών συμφωνιών, αμοιβαία επωφελών
  • Διατήρηση στενών επιχειρηματικών σχέσεων με τους πελάτες για τη βελτίωση του επιπέδου ικανοποίησης τους
  • Διερεύνηση των τάσεων της αγοράς για τον προσδιορισμό – αποτύπωση δυνατοτήτων ανάπτυξης των πωλήσεων και αντιμετώπισης του ανταγωνισμού
  • Προετοιμασία εβδομαδιαίων και μηνιαίων αναφορών για την διοίκηση

Απαραίτητα Προσόντα

  • Γνώση και χρήση CRM, προϋπολογισμών, αναφορών, διαχείριση των ευκαιριών πώλησης
  • Άριστη γνώση χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή με πολύ καλή γνώση του MS Office ,Word (Προσφορές), Excel (Οικονομική Πρόταση), Outlook (Εσωτερική & εξωτερική επικοινωνία), Power Point (Παρουσιάσεις)
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας (γραπτά και προφορικά)
  • Κάτοχος άδειας οδήγησης αυτοκινήτου Β' κατηγορίας
  • Δυνατότητα ταξιδιών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (για τους άνδρες υποψήφιους)

Δεξιότητες

  • Άριστες ικανότητες επικοινωνίας, προφορικής, γραπτής, παρουσιάσεων
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη ατομικών και ομαδικών στόχων
  • Υψηλό επίπεδο συνεργατικότητας και ομαδικού πνεύματος για την επίτευξη των κοινών στόχων
  • Έμφαση στη δημιουργία υγιών σχέσεων συνεργασίας

Επιπλέον προσόντα που θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα

  • Τουλάχιστον 3 χρόνια εμπειρίας σε πωλήσεις εξοπλισμού στο χώρο της βιομηχανίας τροφίμων
  • Γνώση γερμανικής γλώσσας

Παροχές

Προσφέρονται
  • Προοπτικές εξέλιξης σε άριστο εργασιακό περιβάλλον
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Επιπλέον παροχές
  • Συνεχής εκπαίδευση