Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

15/10/2020

Health & Safety Engineer

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΚΙΛΚΙΣ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Ο/Η Health & Safety Engineer είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Γενικής Διεύθυνσης και συγκεκριμένα του τμήματος Υγείας και Ασφάλειας, με έδρα το Κιλκίς. Η θέση αναφέρεται στον Health & Safety Manager.

Κύρια καθήκοντα:
  • Παρέχει στον εργοδότη υποδείξεις και συμβουλές, γραπτά ή προφορικά σε θέματα σχετικά με την υγεία και ασφάλεια της εργασίας και την πρόληψη των ατυχημάτων.
  • Βελτιώνει πολιτικές, διαδικασίες και οδηγίες με σκοπό την επίτευξη των στόχων της εταιρείας σχετικά με τα θέματα υγείας και ασφάλειας.
  • Προγραμματίζει και διενεργεί τους απαραίτητους ελέγχους για την αξιολόγηση των επιδόσεων σε θέματα Υγείας και Ασφάλειας της Εργασίας και τηρεί τα σχετικά αρχεία.
  • Ευθύνεται για την σύνταξη και αναθεώρηση των Μελετών Εκτίμησης Κινδύνου σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του τμήματος.
  • Ελέγχει τους χώρους εργασίας με στόχο τον εντοπισμό ανασφαλών καταστάσεων λειτουργίας και ανασφαλών ενεργειών και πρακτικών από τους εργαζόμενους.
  • Είναι αρμόδιος για την επικοινωνία με φορείς/αρχές.
  • Σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του τμήματος, οργανώνει και συντονίζει όλες τις δραστηριότητες ΥΑΕ σύμφωνα με το ετήσιο προγραμματισμό της εταιρείας και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την νομοθεσία.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Πολυτεχνικής Σχολής
  • Εμπειρία τουλάχιστον 1-2 ετών σε θέση τεχνικού ασφαλείας
  • Εξοικείωση με τα πρότυπα ISO και τη διαχείριση συστημάτων υγείας και ασφάλειας
  • Εγγεγραμμένος/η στο Σ.ΕΠ.Ε ως Τεχνικός Ασφαλείας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού η/υ
  • Μεθοδικότητα, συνέπεια, οργανωτικότητα, επικοινωνιακές δεξιότητες

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:
  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Παρακαλείσθε να ολοκληρώσετε την αποστολή του βιογραφικού σας αναφέροντας τον τίτλο της θέσης.