Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

24/01/2023

Sales Consultant

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΤΡΙΠΟΛΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Sales Consultant (2022/97)

Ο/Η Sales Consultant είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Πωλήσεων και συγκεκριμένα του τμήματος Πωλήσεων Ελλάδας, με έδρα τον Ν. Αρκαδίας. Η θέση αναφέρεται στον Regional Sales Manager και έχει ως σκοπό την ανάπτυξη και διατήρηση του πελατολογίου της εταιρείας στις περιοχές ευθύνης του/της Sales Consultant.

Κύρια καθήκοντα:
  • Αναπτύσσει επαφές και μακροχρόνιες σχέσεις με υφισταμένους και δυνητικούς συνεργάτες με σκοπό την προώθηση και εδραίωση του εταιρικού ονόματος και εικόνας στην αγορά.
  • Επισκέπτεται σε καθημερινή βάση, υποστηρίζει και συμβουλεύει σε τεχνικό επίπεδο τους κατασκευαστές στην περιοχή ευθύνης του, με σκοπό την πλήρη χαρτογράφηση / γνώση της.
  • Είναι υπεύθυνος για την άρτια γνώση του δυναμικού των δικτύων εμπόρων της περιοχής του καθώς και την προσέλκυση τους προς τα προϊόντα.
  • Υλοποιεί εγκεκριμένα πλάνα δράσης για την ανάπτυξη των εργασιών των πελατών στην περιοχή ευθύνης του, σε προφίλ και εξαρτήματα.
  • Εφαρμόζει την εμπορική και πιστωτική πολιτικής της εταιρίας, πραγματοποιεί εισπράξεις των υπολοίπων και μεριμνά για την επίτευξη των στόχων σε όλο το φάσμα του πελατολογίου της περιοχής του.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ ως μηχανικός ή άλλης τεχνικής σχολής
  • Απαραίτητη προϋπηρεσία σε θέση σχετική με B2B πωλήσεις ή σε θέση μηχανικού στον κατασκευαστικό κλάδο
  • Πολύ καλή γνώση η/υ και της αγγλικής γλώσσας
  • Δυνατότητα ταξιδίων στην περιοχή ευθύνης
  • Οργανωτικότητα, συνέπεια, εχεμύθεια

Παροχές

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας