Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

03/12/2019

Χημικός – Χημικός Μηχανικός – Περιβαλλοντολόγος ως Μηχανικός Πωλήσεων

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΒΙΠΕ ΣΙΝΔΟΥ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Ζητείται Προϊστάμενος Δικτύου Πωλήσεων από Χημική Βιομηχανία με έδρα στη ΒΙΠΕ Σίνδου.

Περιγραφή Θέσης
  • Διατήρηση & Ανάπτυξη των Β2Β πωλήσεων
  • Εξυπηρέτηση του νέου και υφιστάμενου πελατολογίου μέσω προσωπικών επαφών και επισκέψεων
  • Διεκπεραίωση των υποστηρικτικών διαδικασιών για ολόκληρο τον κύκλο πώλησης (επίσκεψη/ τηλέφωνο σε πελάτη, διάγνωση αναγκών, δειγματοληψίες και αναλύσεις, πρόταση/ προσφορά, διαπραγμάτευση, υλοποίηση συμβολαίου)
  • Δημιουργία πλάνου πωλήσεων και οργάνωση μηνιαίων & ετήσιων στόχων
  • Διαχείριση και οργάνωση ομάδας πωλητών
  • Διαχείριση ειδικών προτάσεων - συμμετοχή σε διαγωνισμούς
  • Παρακολούθηση του ανταγωνισμού και των εξελίξεων της αγοράς
  • Εκπόνηση παρουσιάσεων, αναφορών και σύνταξη εκθέσεων προς τη διοίκηση

Απαραίτητα Προσόντα

  • Απόφοιτος/η ΑΕΙ τμήματος Χημείας, Χημικών Μηχανικών ή Περιβάλλοντος
  • Επιθυμητό μεταπτυχιακό πτυχίο Οικονομικής κατεύθυνσης ή Marketing
  • Τουλάχιστον δύο(2) – τρία(3) έτη προϋπηρεσίας σε αντίστοιχη θέση σε οργανωμένο τμήμα πωλήσεων
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού εφαρμογών MS Office, ERP, CRM
  • Εμπειρία σε οργάνωση και διαχείριση ομάδας
  • Γνώση της αγοράς
  • Ικανότητα διαχείρισης καταστάσεων και εμπειρία σε λήψη αποφάσεων
  • Άριστη διαχείριση χρόνου & προσανατολισμός στο αποτέλεσμα
  • Δυναμική προσωπικότητα με άριστες ικανότητες επικοινωνίας ( γραπτή / ηλεκτρονική και προφορική ) και διαπραγμάτευσης
  • Υπευθυνότητα, ακεραιότητα, μεθοδικότητα και οργάνωση
  • Δίπλωμα οδήγησης
  • Δυνατότητα μετακινήσεων εντός και εκτός Ελλάδας

Παροχές

  • Μισθός ανάλογος προσόντων
  • Ετήσιο Bonus επίτευξης στόχων
  • Εταιρικό κινητό τηλέφωνο
  • Εταιρικό αυτοκίνητο & έξοδα κίνησης
  • Συνεχής εκπαίδευση