Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

02/01/2021

Εκπρόσωπος B2B Πωλήσεων

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Ο/Η Εκπρόσωπος B2B Πωλήσεων είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Πωλήσεων και συγκεκριμένα του τμήματος Πωλήσεων Ελλάδας, με έδρα την Ευκαρπία Θεσσαλονίκης. Η θέση αναφέρεται στον Regional Sales Manager και έχει ως σκοπό την ανάπτυξη και διατήρηση του πελατολογίου της εταιρείας στις περιοχές ευθύνης του/της.

Κύρια καθήκοντα:

  • Αναπτύσσει επαφές και μακροχρόνιες σχέσεις με υφισταμένους και δυνητικούς συνεργάτες με σκοπό την προώθηση και εδραίωση του εταιρικού ονόματος και εικόνας στην αγορά.
  • Επισκέπτεται σε καθημερινή βάση, υποστηρίζει και συμβουλεύει σε τεχνικό επίπεδο τους κατασκευαστές στην περιοχή ευθύνης του, με σκοπό την πλήρη χαρτογράφηση / γνώση της.
  • Είναι υπεύθυνος για την άρτια γνώση του δυναμικού των δικτύων εμπόρων της περιοχής του καθώς και την προσέλκυση τους προς τα προϊόντα.
  • Υλοποιεί εγκεκριμένα πλάνα δράσης για την ανάπτυξη των εργασιών των πελατών στην περιοχή ευθύνης του, σε προφίλ και εξαρτήματα.
  • Εφαρμόζει την εμπορική και πιστωτική πολιτικής της εταιρίας, πραγματοποιεί εισπράξεις των υπολοίπων και μεριμνά για την επίτευξη των στόχων σε όλο το φάσμα του πελατολογίου της περιοχής του.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ ως μηχανικός ή άλλης τεχνικής σχολής
  • Απαραίτητη προϋπηρεσία σε θέση σχετική με B2B πωλήσεις ή σε θέση μηχανικού στον κατασκευαστικό κλάδο
  • Πολύ καλή γνώση η/υ και της αγγλικής γλώσσας
  • Δυνατότητα ταξιδίων στην περιοχή ευθύνης
  • Οργανωτικότητα, συνέπεια, εχεμύθεια

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:
  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Παρακαλείσθε να ολοκληρώσετε την αποστολή του βιογραφικού σας, αναφέροντας τον τίτλο της θέσης.