Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

20/2/2023

IT Application Consultant

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, στα πλαίσια της συνεχής ανάπτυξης των δομών της επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση με 3 υποψήφιους:

IT Application Consultant (2022/98)

Ο/Η IT Application Consultant είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Πληροφορικής, με έδρα την Ευκαρπία Θεσσαλονίκης και έχει ως σκοπό την Ανάλυση, διαχείριση και υποστήριξη των έργων του οργανισμού.

Κύρια καθήκοντα:
  • Συμμετέχει στην ανάλυση, το project management και την υλοποίηση σε όλο το lifecycle της ανάπτυξης των εφαρμογών και κατά την διάρκεια του support
  • Σχεδιάζει integrations μεταξύ εφαρμογών
  • Συμμετέχει και κάνει facilitate συναντήσεις με τους stakeholders των project
  • Μελετά και προτείνει βελτιώσεις στις διαδικασίες και τις εφαρμογές
  • Μεταφράζει τα user requirements σε system capabilities
  • Κάνει technical troubleshooting, τεστάρει εφαρμογές και εντοπίζει προβλήματα σε επίπεδο λειτουργικότητας
  • Αναζητά, δοκιμάζει και προτείνει τεχνολογικές λύσεις που να ταιριάζουν στις business ανάγκες

Απαραίτητα Προσόντα

  • Απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Κατεύθυνση Πληροφορική)
  • Τουλάχιστον 2 χρόνια προϋπηρεσία σε διάφορες θέσεις ανάπτυξης λογισμικού, όπως Αναλυτής, Consultant, Application Developer, Product Owner, QA
  • Εμπειρία σε software development methodologies (e.g. agile/scrum)
  • Project management
  • Εμπειρία στην ανάλυση και τον σχεδιασμό εφαρμογών
  • Hands-on εμπειρία σε application development ή/και support σε low level platforms
  • Βασικές γνώσεις σε system integration technologies
  • Προσήλωση στο στόχο, λήψη πρωτοβουλιών, αναλυτική σκέψη, ικανότητα εργασίας σε συνθήκες πίεσης, ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Επιθυμητή η προϋπηρεσία σε πολυεθνικό περιβάλλον
  • Καλή Γνώση Αγγλικής Γλώσσας

Προαιρετικά:
  • Εμπειρία στην ανάπτυξη λογισμικού με χρήση σχεσιακών βάσεων δεδομένων (MySQL, Oracle, SQL Server)
  • Γνώσεις σχετικές με PHP frameworks (Laravel, Symphony)
  • Εμπειρία σε ERP, CRM, WMS συστήματα

Παροχές

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας