Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

30/8/2019

Διευθυντής Πωλήσεων & Ανάπτυξης

Τουρισμός - Ξενοδοχεία

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Ζητείται διευθυντής πωλήσεων και ανάπτυξης από εταιρεία διαχείρισης ξενοδοχείων (Hospitality Management).

Ο Διευθυντής Πωλήσεων αναφερόμενος στην Διοίκηση της εταιρείας έχει την ευθύνη για την οργάνωση και διοίκηση του τμήματος πωλήσεων, καθώς επίσης και το σχεδιασμό και την υλοποίηση της εμπορικής πολιτικής και του ετήσιου στρατηγικού πλάνου με στόχο την ανάπτυξη των πωλήσεων, την αύξηση των μεριδίων αγοράς και την κερδοφορία της εταιρείας.

Η νέα εταιρεία έχει έδρα την Αθήνα και αποτελεί μέρος ευρωπαϊκού ομίλου εταιρειών με δραστηριότητα μεταξύ άλλων και στον ξενοδοχειακό κλάδο.

Κύρια Καθήκοντα:

  • Δημιουργία εκ του μηδενός και την περαιτέρω ανάπτυξη του τμήματος πωλήσεων της νέας εταιρείας, με στόχο την συνεχή αύξηση του πελατολογίου, το οποίο θα αποτελείται από ξενοδοχεία όλων των κατηγοριών.
  • Υπεύθυνος για την στρατηγική και το ετήσιο πλάνο πωλήσεων, δημιουργεί τον ετήσιο προϋπολογισμό και έχει την ευθύνη επίτευξης των στόχων πωλήσεων, διασφαλίζοντας την αποτελεσματική υλοποίηση τους
  • Ελέγχει, συντονίζει και διενεργεί τη διαδικασία διαπραγμάτευσης και ανανέωσης των ετήσιων συμφωνιών
  • Διασφαλίζει την υλοποίηση της εμπορικής/πιστωτικής πολιτικής, παρακολουθεί την ορθή τήρηση των συμφωνιών με τους πελάτες και επιλύει τυχόν προβλήματα και θέματα που προκύπτουν
  • Καθοδηγεί, θέτει στόχους και αξιολογεί τις ομάδες υφισταμένων του, με σκοπό την ανάπτυξη των πωλήσεων, την αύξηση του μεριδίου αγοράς, την βελτίωση της εξυπηρέτησης των πελατών και την αντιμετώπιση του ανταγωνισμού

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Ανώτατης εκπαίδευσης τουριστικής κατεύθυνσης
  • Τουλάχιστον 10 έτη εμπειρία στην διοίκηση ξενοδοχειακών μονάδων, κατά προτίμηση στον τομέα της παροχής υπηρεσιών εκπροσώπησης & προώθησης πωλήσεων για ξενοδοχεία καθώς του Marketing και της Συμβουλευτικής Διαχείρισης ξενοδοχείων.
  • Πολύ καλή γνώση και ευρύ δίκτυο προσωπικών επαφών στον ελληνικό τουριστικό κλάδο

Δεξιότητες:
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία και γνώση του τμήματος πωλήσεων και marketing (Online – Channel / Revenue / Reservation Management.)
  • Γνώση της λειτουργίας όλων υπολοίπων τμημάτων ενός ξενοδοχείου (F&B, HR, εκπαίδευση)
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Δυνατότητα ταξιδιών

Ιδιότητες:

  • Ανεπτυγμένες οργανωτικές δεξιότητες με στόχο προς την λεπτομέρεια
  • Προσανατολισμός στο αποτέλεσμα και στην επίτευξη εταιρικών στόχων
  • Πολύ καλές ικανότητες επικοινωνίας και διαπραγμάτευσης καθώς επίσης και πρόβλεψης προβλημάτων με σκοπό την έγκαιρη λήψη διορθωτικών μέτρων
  • Ικανότητα λήψης αποφάσεων για την άμεση και αποτελεσματική επίλυση καθημερινών θεμάτων
  • Ικανότητα διοίκησης
  • Επιχειρηματική και στρατηγική σκέψη
  • Θετικό πνεύμα/αισιοδοξία/ενθουσιασμός

Παροχές

  • Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών με επιπλέον bonus
  • Μόνιμη απασχόληση
  • Επιπλέον Ιδιωτική Ασφάλιση Υγείας
  • Φιλικό περιβάλλον εργασίας
  • Ευκαιρίες ανάπτυξης καριέρας