Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

27/10/2020

Υπεύθυνος Αγορών

Logistics - Αποθήκη - Μεταφορές

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ManpowerGroup Greece, για λογαριασμό πελάτη της, Ελληνικής εταιρίας, leader στην παραγωγή ειδικών γλυκισμάτων, αναζητά Υπεύθυνο Αγορών.

Αρμοδιότητες:
  • Διαχείριση χαρτοφυλακίου προμηθειών, διασφαλίζοντας διαφάνεια των εξόδων (Συντονισμός παραγγελιών & παραδόσεων για όλα τα τμήματα της επιχείρησης)
  • Δημιουργία και υλοποίηση αποτελεσματικών στρατηγικών προμηθειών και διαχείρισης κατηγοριών
  • Διαρκής συνεργασία με τους προϊσταμένους τμημάτων για τον σωστό και έγκαιρο εφοδιασμό των αποθεμάτων/ προμηθειών τους
  • Ανάλυση και υπολογισμός κόστους εφοδιασμού και πρόταση μεθόδων για τη μείωση των δαπανών (Διαρκής προσπάθεια μείωσης κόστους αγορών και διαμόρφωσης ιδανικού μεγέθους αποθέματος στις αποθήκες)
  • Επινόηση στρατηγικών διαπραγμάτευσης και διασφάλιση επικερδών συμφωνιών
  • Βελτιστοποίηση των διαδικασιών προμηθειών με σκοπό την επίτευξη μέγιστης αποδοτικότητας
  • Καθορισμός της ποσότητας και του χρόνου των παραδόσεων
  • Συγκέντρωση, ταξινόμηση και διεκπεραίωση αιτήσεων προμήθειας και παραλαβών για τις ανάγκες των τμημάτων της εταιρίας μέσω σταθερής διαδικασίας (purchasing procedure)
  • Συλλογή και ενημέρωση προσφορών ανά προμηθευτή και κατηγορία ειδών σε συνεργασία με τον υπεύθυνο κοστολόγησης ή υπεύθυνου project
  • Έλεγχος αποθεμάτων & διάγνωση αναγκών
  • Έρευνα νέων προμηθευτών/προϊόντων - Επικοινωνία με προμηθευτές
  • Παρακολούθηση πορείας παραγγελιών σε προμηθευτές
  • Προετοιμασία κοστολογίων ειδών (π.χ. επικαιροποίηση τιμών)
  • Προμήθειες αναλώσιμων
  • Διαρκής παρακολούθηση και ενημέρωση των αποθεμάτων, τήρηση αποθέματος ασφαλείας (safety stock)
  • Διενέργεια φυσικής απογραφής (stock count procedure) σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους, καθορισμένες από τη διεύθυνση, σε συνεργασία και επίβλεψη με την ομάδα απογραφών.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο στη διαχείριση αλυσίδας προμηθειών ή Logistics
  • Πολύ καλή χρήση Η/Υ, e-mail tools, προγραμμάτων MS Office (Εxcel, Word, Powerpoint, outlook)
  • Πολύ καλή της αγγλικής γλώσσας (συνεχής επικοινωνία με συνεργάτες εξωτερικού)