Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

03/10/2022

Α' ΛΟΓΙΣΤΗΣ/ΣΤΡΙΑ

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΣΦΑΓΕΙΑ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Όμιλος εταιριών με έδρα στη Δυτική Θεσσαλονίκη (περιοχή Σφαγεία) και κύρια δραστηριότητά της η εμπορία και κατασκευή Φωτοβολταϊκών Πάρκων εντός και εκτός Ελλάδος, αναζητά Α' Λογιστή/στρια ώστε να εδρευωθεί και να αναλάβει το εσωτερικό λογιστήριο του ομίλου.

Αρμοδιότητες:

  • Έλεγχος λογιστικών καταχωρήσεων (πληρωμές, εισπράξεις, δαπάνες) και επίβλεψη των καθημερινών εργασιών του λογιστηρίου
  • Τήρηση απλογραφικών/διπλογραφικών βιβλίων και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων
  • Σύνταξη φορολογικών δηλώσεων (ΦΠΑ, ΦΜΥ, ΜΥΦ, φόρος εισοδήματος) και υποβολή στο Taxis Net
  • Έκδοση και έλεγχος μισθοδοσίας
  • Συμμετοχή στο φορολογικό σχεδιασμό και στη διαμόρφωση του προϋπολογισμού
  • Παρακολούθηση τραπεζικών κινήσεων και ταμιακών ροών
  • Σύνταξη και κατάθεση μηνιαίων και ετήσιων αναφορών και οικονομικών προτάσεων στον Οικονομικό Διευθυντή
  • Έκδοση ισολογισμού

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ – ΤΕΙ Λογιστικής ή Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Γνώση φορολογίας εισοδήματος, ΦΠΑ, ελληνικών λογιστικών προτύπων, διεθνών λογιστικών προτύπων
  • Γνώσεις μισθοδοσίας και εργατικής νομοθεσίας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού μηχανογραφικών λογιστικών προγραμμάτων και προγράμματος ERP (SOFTONE)
  • Εμπειρία στη τήρηση απλογραφικών – διπλογραφικών βιβλίων Β’ και Γ’ κατηγορίας
  • Προϋπηρεσία σε ανάλογη θέση
  • Γνώση χρήσης Η/Υ και των προγραμμάτων του Microsoft Office (Word, Excel)
  • Οργανωτικές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Εχεμύθεια και υπευθυνότητα

Παροχές

Ευχάριστο περιβάλλον εργασίας
Ανταγωνιστικές απολαβές
Πλήρης απασχόληση (Ωράριο: 09:00πμ 17:00μμ)