Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

10/8/2021

Υπάλληλος Λογιστηρίου

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Εταιρεία που δραστηριοποιείται στον κλάδο των εκτελωνισμών / logistics ζητά Υπάλληλο Λογιστηρίου.

Βασικά καθηκόντα/αρμοδιότητες

  • Τιμολόγηση (καταχώρηση εξόδων και έκδοση τιμολογίων)
  • Παρακολούθηση ισοζυγίου εταιρείας και υπολοίπων πελατών / προμηθευτών
  • Παρακολούθηση ανοιχτών εγγυήσεων με ναυτιλιακές εταιρείες και οργάνωση της σχετικής διαδικασίας
  • Έκδοση δελτίων αποστολής και λοιπές back office εργασίες
  • Επικοινωνία με πελάτες και συνεργάτες (εμπορικές εταιρείες, μεταφορικές εταιρείες, ναυτιλιακές εταιρείες, αποθήκες logistics)
  • Δυνατότητα υπολογισμού δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων των εμπορευμάτων κατά την εισαγωγή

Απαραίτητα Προσόντα

Hard skills:

  • Πτυχίο ΑΕΙ / ΤΕΙ, θετικών ή οικονομικών επιστημών
  • Βασικές γνώσεις οικονομικών
  • Άριστη γνώση αγγλικών
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ
  • Επιθυμητή γνώση χρήσης προγράμματος ERP

Soft skills:

  • Αριθμητικές δεξιότητες
  • Εργατικότητα και συνέπεια
  • Προσήλωση στη λεπτομέρεια
  • Διάθεση για επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη
  • Πνεύμα συνεργασίας

Παροχές

  • Σταθερό επαγγελματικό περιβάλλον
  • Οικονομική φερεγγυότητα και αξιοπιστία
  • Δυνατότητα επαγγελματικής εξέλιξης.
  • Εκπαίδευση από καταρτισμένους επαγγελματίες στον αναπτυσσόμενο τομέα των logistics
  • Εξοικείωση με τα βασικά τελωνειακά καθεστώτα και δυνατότητα προετοιμασίας για απόκτηση πτυχίου εκτελωνιστή στις ετήσιες εξετάσεις του υπουργείου οικονομικών.