Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

24/2/2021

Μηχανικός Σχεδιασμού Έρευνας και Ανάπτυξης

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΒΙ.ΠΕ ΣΙΝΔΟΥ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Ζητείται μηχανικός για στελέχωση του τμήματος Έρευνας και Ανάπτυξης σε εταιρεία παραγωγής πλαστικών εξαρτημάτων και σωλήνων στην περιοχή ΒΙ.ΠΕ. Σίνδου Θεσσαλονίκης
Πρόκειται για μια θέση απασχόλησης, προσανατολισμένη σε εκείνα τα άτομα που θα ήθελαν να έχουν την ευκαιρία να εργαστούν σε μια ευρέως διαδεδομένη εταιρεία.

Βασικά καθήκοντα:
• Μεθοδική έρευνα και ανάπτυξη προϊόντων
• Μελέτη και έρευνα της αγοράς για παρακολούθηση τάσεων και καινοτομιών.
• Ανάγνωση κανονισμών και προτύπων, ανάπτυξη προϊόντων που συμμορφώνονται σε αυτά τα πρότυπα και δοκιμές πρωτοτύπων και τελικών προϊόντων για επιβεβαίωση / διορθώσεις
• Διατμηματική συνεργασία για δημιουργία βέλτιστης λύσης
• Συνεργασία με κατασκευαστικά τμήματα για επίτευξη ζητούμενων σχεδιαστικών αναγκών.
• Έλεγχος υπαρχόντων προϊόντων της εταιρείας και εύρεση λύσεων βελτιστοποίησης
• Διαστασιολογικός έλεγχος με διάφορα μέσα και αποτύπωση σε 2D / 3D σχέδιο.
• Δημιουργία πρωτοτύπων με τη χρήση 3D Printer
• Επισκέψεις για παρακολούθηση εγκατεστημένων εφαρμογών των προϊόντων της εταιρείας
• Συμμετοχή σε σχετικές εκθέσεις εντός και εκτός της χώρας

Απαραίτητα Προσόντα

  • Αναγνωρισμένο πτυχίου μηχανικού / σχεδιαστή ή σε συναφές αντικείμενο σπουδών
  • Ικανότητα 3D σχεδιασμού
  • Κατανόηση και εφαρμογή εννοιών ρευστομηχανικής
  • Ικανότητα ανάγνωσης τεχνικών πινάκων και επιλογής κατάλληλου εξοπλισμού
  • Καλή γνώση Αγγλικών ως ξένη γλώσσα για δυνατότητα ανάγνωσης τεχνικών φυλλαδίων και άρθρων, συμμετοχή σε σεμινάρια και τεχνικές εκθέσεις στο εξωτερικό
  • Ικανότητα και εμπειρία σε διαστασιολογικό έλεγχο και σύγκριση με τον σχεδιασμό
  • Ικανότητα λύσης τεχνικών προβλημάτων και προτάσεις βελτίωσης και εξέλιξης μέσα από παρακολούθηση τεχνολογίας και συνεχή ενημέρωση για τον κλάδο
  • Ικανότητα επικοινωνίας και καλής συνεργασίας με διαφορετικά τμήματα και λειτουργίας εντός ομαδικής εργασίας.
  • Μεθοδική και προσεχτική εργασία για αποτροπή λαθών και εξασφάλιση ποιότητας και βέλτιστου αποτελέσματος.
  • Διάθεση για εκμάθηση και υποστήριξη μεγάλης γκάμας προϊόντων
  • Επαγγελματισμός και εργατικότητα

Θα εκτιμηθούν επίσης:

  • Προϋπηρεσία σε καθήκοντα έρευνας και ανάπτυξης νέων προϊόντων σε αντίστοιχες βιομηχανικές μονάδες
  • Εμπειρία σε έρευνα διεθνούς αγοράς για τάσεις και ανταγωνισμό
  • Εμπειρία σε σχεδιαστικό λογισμικό Solidworks
  • Γνώσεις γεωπονίας
  • Porfolio

Παροχές

  • Άμεση Πρόσληψη
  • Σταθερό Μισθό
  • Πλήρης Απασχόληση
  • Ενδοεπιχειρησιακή εκπαίδευση και επαγγελματική ανάπτυξη