Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

17/1/2023

Sales Engineer

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

H ICAP Executive Search & Selection, μια από τις κορυφαίες εταιρείες Επιλογής Στελεχών, είναι μέρος της ICAP People & Employment Solutions, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Με περισσότερο από 50 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτερων και ανώτατων στελεχών σε όλους τους κλάδους της οικονομίας.

Η ICAP Executive Search & Selection, για λογαριασμό πελάτη της, έναν κορυφαίο ευρωπαϊκό πάροχο οπτικοακουστικών και ραδιοτηλεοπτικών συστημάτων, αναζητά έναν Sales Engineer.

Sales Engineer (6380/SE/ESS/GR)

Αρμοδιότητες:
• Υπεύθυνος για τις πωλήσεις στις αγορές για τις οποίες έχει ορισθεί υπεύθυνος σε ολόκληρη την αγορά AVS. Προετοιμάζει Action Plan (mkg and sales) για την προώθηση των προϊόντων, που αναλαμβάνει να εκτελέσει το τμήμα marketing
• Τεχνική ενημέρωση όλων των πελατών για τις δυνατότητες και τα πλεονεκτήματα των συστημάτων και λύσεων που προτείνουμε για τις αγορές (product groups)
• Καθημερινή γραπτή αναφορά (contact report) στην γραμματεία του General Director και στον Manager
• Ενημέρωση της Γραμματείας Γεν. Διεύθυνσης για τα ραντεβού του με πελάτες άμεσα με τον καθορισμό τους (πριν γίνουν).
• Γνωρίζει άριστα τα προϊόντα των οίκων που τον αφορούν και συμμετέχει σε πιθανά training στους οίκους αυτούς και βοηθάει τους συναδέλφους του τεχνικά όταν χρειάζονται την βοήθεια του στα συστήματα που προσφέρουν
• Παρακολούθηση της ολοκλήρωσης της εγκατάστασης που αφορά παραγγελίες που έχει πάρει, ώστε ο πελάτης να είναι ευχαριστημένος, και της αποπληρωμής από τον πελάτη και να συνεργάζεται με το τμήμα εισπράξεων για την ταχύτερη αποπληρωμή.
• Ετοιμασία των διαγωνισμών που έχει ορισθεί υπεύθυνος (tender manager) ώστε να έχουν την καλύτερη τεχνοοικονομική λύση και την καλύτερη παρουσίαση του φακέλου
• Οργάνωση των εκδηλώσεων (open-day/εκθέσεων) που θα του ανατεθούν σε συνεργασία με το Marketing
• Ευθύνη για την σύνταξη και αποστολή όλων των προσφορών των αγορών του, χωρίς τεχνικά λάθη, ολοκληρωμένες, ευκατανόητες και με σαφείς όρους πληρωμής και χρόνους παράδοσης
• Ευθύνη για την παρακολούθηση όλων των προσφορών των πελατών του και για την διαπραγμάτευση αυτών ώστε να κλειστεί η συμφωνία με τους καλύτερους δυνατούς όρους πληρωμής και με την λιγότερη έκπτωση σε συνεργασία με τον sales manager, sales director και την Μ/Μ για τον τρόπο πληρωμής.
• Προώθηση των προϊόντων των άλλων τμημάτων και Γεν Διευθύνσεων όταν υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή με τους πελάτες τους.

Απαραίτητα Προσόντα

• Πρέπει να ετοιμάζει σε συνεργασία με τον sales manager εβδομαδιαίο πλάνο επισκέψεων. (weekly visit plan)
• Συμμετοχή σε ομάδα υλοποίησης έργου στις περιπτώσεις που η εμπειρία του θεωρείται απαραίτητη (Project manager or assistant).
• Τήρηση αρχείου με όλες τις επαφές/επισκέψεις/παρουσιάσεις/προσφορές/mkg actions που έκανε
• Έγκαιρη γραπτή ενημέρωση των θεμάτων που αδυνατεί να ολοκληρώσει (π.χ λόγω φόρτου εργασίας, έλλειψης γνώσεως, κ.λ.π), στον sales manager και στον sales director για να αποφασίζουν τι ενέργειες θα κάνουν.
• Έγκαιρη γραπτή ενημέρωση στον Sales Director & τον Sales Manager για τα παράπονα πελατών σε θέματα (παράδοσης, τιμών, λαθών στα εμπορεύματα).