Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

12/10/2021

Accountant

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΒΙ.ΠΕ. ΣΤΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ | ΚΙΛΚΙΣ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Accountant

Ο/Η Accountant είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Οικονομικής Διεύθυνσης και συγκεκριμένα του τμήματος του Λογιστηρίου, με έδρα το Κιλκίς. Η θέση αναφέρεται στον προϊστάμενο του Λογιστηρίου.

Κύρια καθήκοντα:

  • Μεριμνά για την έγκαιρη, έγκυρη και σύμφωνα με τις λογιστικές αρχές ορθή απεικόνιση των συναλλαγών.
  • Εφαρμόζει τις σχετικές διαδικασίες για τη μηνιαία κοστολόγηση των αποθεμάτων.
  • Συμμετέχει στις δραστηριότητες κατάρτισης προϋπολογισμών και συντάσσει αναφορές.
  • Ελέγχει διαδικασίες, για το κλείσιμο του μήνα και την ενημέρωση του κόστους και του κέρδους των αποθεμάτων.
  • Καθοδηγεί συναδέλφους για την επίλυση προβλημάτων σχετικών με τα τμήματα αποθήκης, προμηθειών, ταμείου, παραστατικών και λοιπών ενδιαφερόμενων τμημάτων.
  • Επικοινωνεί με τους εξωτερικούς ορκωτούς ελεγκτές και προετοιμάζει τα απαραίτητα αρχεία για τον φορολογικό έλεγχο της εταιρείας.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ με αντικείμενο σπουδών Οικονομικές Επιστήμες, Λογιστική & Χρηματοοικονομική, Διοίκηση Επιχειρήσεων ή άλλο συναφές αντικείμενο
  • Επιθυμητή η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σχετικού με τη Λογιστική
  • Εμπειρία τουλάχιστον 3-5 ετών σε ανάλογη θέση σε παραγωγικές επιχειρήσεις με διπλογραφικά βιβλία
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας και της οικονομικής ορολογίας
  • Πολύ καλή γνώση η/υ και λογιστικών προγραμμάτων
  • Συμμετοχή σε οικονομικά σεμινάρια ή εκπαιδεύσεις πάνω σε ΕΛΠ-ΔΛΠ
  • Οργανωτικότητα, υπευθυνότητα, συνέπεια, εχεμύθεια, μεθοδικότητα

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Μπορείτε να ολοκληρώσετε την αίτησή σας αποστέλλοντας το βιογραφικό σας, αναφέροντας τον τίτλο της θέσης και τον κωδικό.