Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

27/01/2023

Επικεφαλής Νομικής Υπηρεσίας

Νομικά

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Μεταπτυχιακό (MSc)

ICAP Executive Search & Selection, μια από τις κορυφαίες εταιρείες Επιλογής Στελεχών στην Ελλάδα, είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού. Με περισσότερο από 50 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτερων και ανώτατων στελεχών βάσει των αναγκών των πελατών μας.

Για λογαριασμό κορυφαίας εταιρείας στον κλάδο της διοίκησης κατασκευαστικών έργων, οργάνωσης και διαχείρισης επιχειρηματικών δραστηριοτήτων, αναζητούμε στέλεχος για την κάλυψη της θέσης:

Αντικείμενο Θέσης:

Ως Επικεφαλής του Τμήματος Νομικών Υπηρεσιών το στέλεχος θα υποστηρίζει τον οργανισμό διασφαλίζοντας την έγκαιρη, αποτελεσματική και αποδοτική παροχή νομικών υπηρεσιών και συμβουλών.

Κύριες Αρμοδιότητες:
  • Σύνταξη εισηγήσεων και γνωμοδοτήσεων για θέματα που χρήζουν νομικής υποστήριξης
  • Κατάρτιση πρότυπων συμβάσεων πώλησης και όρων συνεργασίας
  • Ανάλυση νομικού καθεστώτος που διέπει την Εταιρία και συμμετοχή σε ανάπτυξη προτάσεων τροποποιήσεων ή συμπληρώσεων
  • Παρουσία στο Διοικητικό Συμβούλιο προκειμένου να συνδράμει στην επίλυση διαδικαστικών και ουσιαστικών θεμάτων
  • Εκπροσώπηση της Εταιρείας ενώπιον όλων των βαθμών των δικαστηρίων και πάσης φύσεως αρχών
  • Υποβολή προτάσεων για ενίσχυση του πλαισίου εταιρικής διακυβέρνησης
  • Εισήγηση ετήσιου επιχειρησιακού προγράμματος και προϋπολογισμού της Εταιρείας και διασφάλιση υλοποίησής τους
  • Μέριμνα για ανάπτυξη και υιοθέτηση πολιτικών και διαδικασιών που αφορούν στα βασικά αντικείμενα εργασιών της Εταιρείας
  • Εξασφάλιση επαρκούς εκπαίδευσης του ανθρώπινου δυναμικού του τμήματος
  • Καθορισμός των καθηκόντων και των αρμοδιοτήτων, σύμφωνα με τις εκάστοτε υπηρεσιακές ανάγκες, των στελεχών και του προσωπικού του τμήματος

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Νομικής. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
  • Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στο εμπορικό δίκαιο
  • Τουλάχιστον 5 έτη επαγγελματικής εμπειρίας σε θέσεις με καθήκοντα ανάλογα με αυτά που αναφέρονται στην περιγραφή της θέσης εργασίας, συμπεριλαμβανομένης της αποδεδειγμένης εμπειρίας ως νομικός σύμβουλος σε επιχειρηματικό περιβάλλον
  • Γνώσεις αστικού, εμπορικού και εταιρικού δικαίου
  • Αποδεδειγμένη πείρα στην παροχή νομικών συμβουλών και στη σύνταξη πολιτικών, διαδικασιών και νομικών γνωμοδοτήσεων με σαφή και περιεκτικό τρόπο, καθώς και επιτυχημένο ιστορικό επίτευξης πρακτικών επιχειρησιακών λύσεων
  • Πολύ καλή γραπτή και προφορική γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Υψηλό επίπεδο επαγγελματικού ήθους και ακεραιότητας
  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες σε συνδυασμό με την ικανότητα ανάλυσης σύνθετων νομικών ζητημάτων
  • Εξαιρετικές ικανότητες ανάπτυξης και διατήρησης παραγωγικών σχέσεων συνεργασίας σε όλα τα επίπεδα του οργανισμού, καθώς και άριστες δεξιότητες διαπραγμάτευσης και επίλυσης διαφορών
  • Ικανότητα καθορισμού προτεραιοτήτων και αποδοτικής οργάνωσης της εργασίας, καθώς και εργασία υπό συνθήκες πίεσης και απαιτητικών προθεσμιών
  • Αποδεδειγμένη πείρα στη διαχείριση ομάδας

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό μισθό και παροχές (πρόγραμμα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, συνταξιοδοτικό πρόγραμμα, bonus)
  • Συνεχής ανάπτυξη μέσα σε ένα εξελισσόμενο, δυναμικό και ευχάριστο περιβάλλον εργασίας

Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.