Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

11/03/2021

Λογιστής - Βοηθός Λογιστή

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

H εταιρεία μας ενδιαφέρεται να προσλάβει υποψήφιο-α για τη θέση του Λογιστή - Βοηθού Λογιστή.

Βασικές αρμοδιότητες

Να είστε μέλος της ομάδας Financial & Accounting, εστιάζοντας σε ένα ευρύ φάσμα εργασιών λογιστικής και μισθοδοσίας

Ορθή λογιστική τήρηση των αρχείων του πελάτη:

  • Καταχωρήσεις παραστατικών και έλεγχος εγγραφών (Απλογραφικό και Διπλογραφικό σύστημα)
  • Υποβολή ΦΠΑ διπλογραφικών
  • Γνώση της νομοθεσίας 4172 ,4174 και 4308 καθως και του κώδικα ΦΠΑ
  • Συμφωνίες Τραπεζών-Προμηθευτών-Πελατών
  • Σύνταξη και υποβολή δηλώσεων (Εισοδήματος, ΦΠΑ, Ανακεφαλαιωτικών Πινάκων, Intrarstat, Παρακρατούμενων φόρων κλπ)
  • Αντιμετώπιση προβλημάτων και άμεσες λύσεις/προτάσεις, βάσει της κείμενης νομοθεσίας
  • Φορολόγηση νομικών και φυσικών προσώπων
  • Υποστήριξη σε άλλες λογιστικές λειτουργίες
  • Αναζήτηση ευκαιριών για ανάπτυξη αναλαμβάνοντας ευθύνες και / ή απαιτητικές εργασίες

Απαραίτητα Προσόντα

Επιθυμητά προσόντα και δεξιότητες
  • Απαιτείται πτυχίο Λογιστικής ή σχετικού Οικονομικού αντικειμένου, ΙΕΚ, ΑΕΙ ή ΤΕΙ
  • 2+ έτη εμπειρίας στη λογιστική
  • Απαραίτητη γνώση των Διπλογραφικών και ΕΛΠ
  • Απαραίτητη γνώση της φορολογικής και εργασιακής νομοθεσίας
  • Απαραίτητη γνώση λογισμικών ERP και μισθοδοσίας EPSILON (extra λογιστική, Pylon)
  • Δυνατότητα διαχείρισης πολλαπλών εργασιών και καθορισμό προτεραιοτήτων
  • Προηγμένη γνώση λογισμικών Microsoft (Word και Excel)
  • Καλή γνώση Αγγλικών
Υποψήφιο Προφίλ
  • Ο υποψήφιος πρέπει να είναι σε θέση να εργάζεται σε ένα περιβάλλον με γρήγορο ρυθμό, με έμφαση στην λεπτομέρεια και να έχει την ικανότητα να εξισορροπεί μεταξύ εργασιών και ευθυνών
  • Ο ιδανικός υποψήφιος χρειάζεται να έχει “πολυμορφική σκέψη”, να εργάζεται ανεξάρτητα χωρίς την ανάγκη εποπτείας, να είναι team player και πρόθυμος να συμβάλλει πέρα από τον καθορισμένο ρόλο για την κάλυψη των επιχειρησιακών αναγκών, όπως απαιτούν οι περιστάσεις.
  • Δέσμευση στην εξυπηρέτηση πελατών με έντονη αίσθηση ιδιοκτησίας για τα έργα και τα αποτελέσματα
  • Δέσμευση στην παροχή άριστης ποιότητας εργασίας και στην οικοδόμηση σχέσεων πελατών
  • Ο υποψήφιος πρέπει να είναι ενεργητικός, προσανατολισμένος στις λεπτομέρειες, να μπορεί να εργάζεται μέσα σε σύντομες προθεσμίες και να είναι σε θέση να προσαρμόζεται στις μεταβαλλόμενες προτεραιότητες
  • Πρέπει να επιδεικνύει ισχυρή διαχείριση χρόνου, γραπτές και λεκτικές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Δυνατότητα αποτελεσματικής ιεράρχησης προτεραιοτήτων, τήρησης προθεσμιών και αποτελεσματική συνεργασία με τους συναδέλφους
  • Διακριτικότητα και κατανόηση των θεμάτων εμπιστευτικότητας
  • Προθυμία για συνεχή εκμάθηση και ανάπτυξη
  • Άτομο Καριέρας
  • Απαραίτητη η συμμετοχή του στα social media  της εταιρείας και στα πλάνα marketing της εταιρείας.

Παροχές

Οφέλη

Η AFS ενδιαφέρεται για τους ανθρώπους, ενθαρρύνοντας την υψηλή απόδοση και την ποιότητα. Στην AFS , θα συμμετέχετε σε μια κουλτούρα μάθησης, όπου η ομαδική εργασία και η συνεργασία ενθαρρύνονται και η αριστεία επιβραβεύεται.
  • Η εταιρία μας προσφέρει ένα ανταγωνιστικό πακέτο αμοιβών που περιλαμβάνει ένα ελκυστικό μισθό και οφέλη, καθώς και ευκαιρίες για ταχεία ανάπτυξη σταδιοδρομίας σε ένα ασφαλές και προκλητικό εργασιακό περιβάλλον.
  • Θα αναπτυχθείτε ως επαγγελματίας μέσα από τη συνεχή μας καθοδήγηση και την επαγγελματική κουλτούρα που προάγει τη συνεχή μάθηση.