Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

1/4/2021

Digital Marketing Specialist & Woocommerce Operator

Digital Marketing - Ecommerce - Design

Πόλη ΑΝΑΛΗΨΗ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Επιθυμούμε να εντάξουμε στο προσωπικό των Εκδόσεων Φυλάτος, έναν ενθουσιώδη συνεργάτη που θα εργαστεί μαζί με το υπάρχον προσωπικό του Εκδοτικού μας σε όλες τις δραστηριότητες του e-shop και θα είναι υπεύθυνο για την προώθηση των προϊόντων μας μέσω πολλαπλών διαύλων marketing.

Ο/Η υποψήφιος/α θα συναντήσει ένα φιλικό και νεανικό περιβάλλον με ευκαιρίες προσωπικής ανέλιξης.

Ο τόπος εργασίας είναι στην Ανατολική Θεσσαλονίκη (περιοχή Ανάληψη).

Αρμοδιότητες
  • Καθημερινή διαχείριση της λειτουργίας και των πωλήσεων του e-shop του Εκδοτικού
  • Προγραμματισμός περιεχομένου, δημιουργία και ενημέρωση σε περιγραφές των προϊόντων, εικόνων, τιμών
  • Εξυπηρέτηση και υποστήριξη του τμήματος marketing της επιχείρησης
  • Διαχείριση λογαριασμών σε Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube, Twitter που περιλαμβάνει δημιουργία content, προγραμματισμό και ενημέρωση των σελίδων βάσει της προκαθορισμένης στρατηγικής που θα συνδιαμορφώνεται από το προσωπικό του Εκδοτικού.
  • Παρακολούθηση και αξιολόγηση των αποτελεσμάτων από τα Social Media posts και τις διαφημιστικές καμπάνιες
  • Έρευνα και κατάθεση προτάσεων για τα τρέχοντα Social Media trends
  • Συγγραφή κειμένων (δελτία τύπου, κείμενα ιστοσελίδων, ενημερωτικά έντυπα), χρήση MailChimp/Moosend
  • Συμμετοχή σε παρουσιάσεις και εκθέσεις βιβλίου
  • Ανάλυση ανταγωνισμού

Απαραίτητα Προσόντα

  • Άριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές ικανότητες
  • Άριστη γνώση και εξοικείωση με τη πλατφόρμα ηλεκτρονικού εμπορίου WooCommerce
  • Άριστη χρήση Η/Υ και γνώση MS Office
  • Ικανότητα χρήσης σε Adobe Photoshop, Adobe Illustrator σε συνεργασία με τους επαγγελματίες του Εκδοτικού
  • Καλή ως άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας (ενδιαφερόμαστε για πρακτική ικανότητα χρήσης της γλώσσας δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη πτυχίου)
  • Προϋπηρεσία στο marketing ή/και τις πωλήσεις (προϋπηρεσία στον χώρο των Εκδόσεων ή του βιβλίου γενικότερα θα συνεκτιμηθεί)
  • Καλή γνώση του Business Manager των Facebook & Instagram
  • Καλή γνώση Google Ads, Google Analytics, ερμηνεία reports
  • Καλή γνώση Social Media Marketing
  • Καλή γνώση Content Marketing
  • Influencer Marketing
  • Δεξιότητες copywriting και editing
  • Εμπειρία σε email Marketing
  • Εμπειρία σε Event Marketing
  • Άδεια οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου (προαιρετικά θα συνεκτιμηθεί)

Παροχές

  • Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης και ασφάλισης
  • Ευχάριστο σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον
  • Προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης
  • Συμμετοχή στα επαγγελματικά ταξίδια του Εκδοτικού με πληρωμένα έξοδα