Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

16/03/2020

IT Back Office Network Engineer

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Ζητείται IT BackOffice Network Engineer από εταιρεία παροχής λύσεων τεχνολογίας με έδρα στην Αργυρούπολη.

Περιγραφή Θέσης

• Τεχνική υποστήριξη του μηχανογραφικού εξοπλισμού των πελατών & εξυπηρέτηση αιτημάτων μέσω απομακρυσμένης πρόσβασης στα συστήματα τους, που αφορούν τις παρακάτω κατηγορίες:

Server
• Εγκατάσταση - παραμετροποίηση – υποστήριξη συστημάτων με λειτουργικό Microsoft Windows 2008-2019. Επιθυμητή γνώση: Linux Debian/Centos.
• Επιθυμητή γνώση: Εγκατάσταση – παραμετροποίηση – υποστήριξη σε περιβάλλον VMware Esxi.
• Επίλυση προβλημάτων σε λειτουργικό Microsoft Windows 2008-2019, Windows 7,10 / Επιθυμητή γνώση: Linux Debian/Centos.
Υπολογιστικά συστήματα
• Επίλυση προβλημάτων σύνδεσης στο τοπικό δίκτυο και στο διαδίκτυο.
• Εγκατάσταση περιφερειακού εξοπλισμού.
• Εφαρμογές γραφείου (Παραμετροποιήσεις υποστηριζόμενου λογισμικού, MS Office, Antivirus)

Networking
• Παραμετροποίηση δικτυακού εξοπλισμού (απαραίτητες γνώσεις TCP/IP, Subneting, VLans, QoS, Routing, VPN).
• Παραμετροποίηση Firewall Mikrotik. Eπιθυμητή πιστοποίηση ΜTCNA
• Επίλυση προβλημάτων δικτύου.

Monitoring συστημάτων
• Έλεγχος υποστηριζόμενων συστημάτων πελατών.
• Επανεγκατάσταση λογισμικού κτλ.
• Αντικατάσταση υλικού
• Επίλυση προβλημάτων σε Hardware

Τηλεφωνικά κέντρα
• Παραμετροποίηση - επίλυση προβλημάτων εξοπλισμού VOIP τηλεφωνικών κέντρων.

Απαραίτητα Προσόντα

Προϋπηρεσία
• Τουλάχιστον 2 έτη σε αντίστοιχη θέση
• Να εργάζεται σε κάτι αντίστοιχο τον τελευταίο χρόνο

Εκπαιδευτικό υπόβαθρο
• Απολυτήριο ΤΕΙ πληροφορικής ή δικτύων
• Επιθυμητό First Certificate of Cambridge και καλή ανάγνωση και κατανόηση τεχνικών κειμένων στα Αγγλικά
• Παρακολούθηση σεμιναρίων σχετικά με το τεχνικό γνωσιακό υπόβαθρο θα ληφθούν υπόψη

Χαρακτηριστικά προσωπικότητας
• Ευχάριστος-ήρεμος
• Επικοινωνιακός με τους πελάτες αλλά και τους συνεργάτες
• Ανοιχτός σε καινούριες γνώσεις
• Ομαδικό πνεύμα
• Πάθος για τελειότητα
• Ισχυρή αντίληψη χρονοδιαγραμμάτων
• Σεβασμός στις διαδικασίες της εταιρίας

Παροχές

Η θέση αφορά
• Σύμβαση Αορίστου Χρόνου πενθήμερης, οκτάωρης εργασίας
• Ελκυστικές αποδοχές αναλόγως των προσόντων
• Ευχάριστο, αξιοκρατικό, δυναμικό και δημιουργικό περιβάλλον
• Συνθήκες πλήρους αξιοποίησης και αναγνώρισης των γνώσεων και ικανοτήτων
• Ευκαιρίες ανάπτυξης και εξέλιξης
• Συνεχής εκπαίδευση σε τεχνολογίες αιχμής
• Η θέση εργασίας αφορά στην περιοχή των Αθηνών