Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

5/3/2021

Στέλεχος Οικονομικής Διεύθυνσης

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Το Jobfind.gr, για λογαριασμό πελάτη του, βιομηχανία προϊόντων εξοικονόμησης ενέργειας με έδρα στη Νέα Ιωνία Θεσσαλονίκης, ζητά Στέλεχος Οικονομικής Διεύθυνσης.

Περιγραφή θέσης εργασίας
Ο Κάτοχος αυτής της Θέσης έχει ως σκοπό την οικονομική διαχείριση της εταιρείας. Είναι συνυπεύθυνος για την έγκριση των προϋπολογισμών της εταιρείας και των τμημάτων. Παρακολουθεί τους Οικονομικούς δείκτες και ενημερώνει το Δ.Σ για τυχόν απόκλισης. Αναζήτα και προτείνει στο ΔΣ τρόπους για νέα κεφάλαια.
Προτείνει, ανάλογα με την οικονομική εικόνα της επιχειρήσεις την γενική τιμολογιακή στρατηγική της επιχείρησης. Ελέγχει κάθε οικονομική δραστηριότητα.

Αρμοδιότητες

  • Ανάπτυξη και ο έλεγχος του οικονομικού σχεδιασμού
  • Ανάλυση χρηματοοικονομικών δεδομένων για τον προσδιορισμό της οικονομικής κατάστασης της εταιρείας μας
  • Διενέργεια αναλύσεων κόστους και συγκριτικής αξιολόγησης
  • Εκπόνηση εκθέσεων προϋπολογισμού
  • Ανάλυση οικονομικών δεικτών
  • Δημόσιες σχέσεις με τράπεζες
  • Συναντήσεις με τραπεζικά στελέχη και εύρεσης βέλτιστης λύσεις χρηματοδοτήσεις
  • Έγκριση τιμοκαταλόγων
  • Έγκριση αγορών ΑΒ Υλών και παγίων
  • Κοστολόγηση προϊόντων και υπηρεσιών
  • Συμμετοχή σε τακτικούς ελέγχους και υπόδειξη διορθωτικών χρηματοοικονομικών σχεδίων δράσης
  • Σχεδιασμός και έλεγχος οικονομικών πολιτικών
  • Εντοπισμός ευκαιριών για επενδύσεις
  • Παροχή συμβουλών στην ομάδα ανώτερων στελεχών μας σχετικά με τον οικονομικό σχεδιασμό (π.χ. εξαγορές, συγχωνεύσεις και δάνεια)
  • Δημιουργία μοντέλων πρόβλεψης με βάση τα τρέχοντα και τα προηγούμενα οικονομικά αποτελέσματα
  • Γενικός έλεγχος λογιστηρίου
  • Παρακολουθήσει και έγκριση των οικονομικών συμβάσεων
  • Ελέγχει και εγκρίνει τις διαχειριστικές και λογιστικές διαδικασίες, συναλλαγές και και συμφωνητικά
  • Συνεργασία και συμμετοχή σε έκτακτες και περιοδικές συνελεύσεις της εταιρείας για έλεγχο και πορεία στόχων τμήματος και στόχων του τμήματος