Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

16/6/2021

Νομικός Σύμβουλος

Νομικά

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Νομικός Σύμβουλος (2021/35)

Ο/Η Νομικός/ή Σύμβουλος είναι ενεργό μέλος της Νομικής Υπηρεσίας, με έδρα την Ευκαρπία Θεσσαλονίκης. Η θέση αναφέρεται στο Διευθυντή Νομικών Υποθέσεων και Συμμόρφωσης και έχει ως σκοπό την παροχή νομικών συμβουλών προς την Εταιρεία και τις Θυγατρικές εσωτερικού & εξωτερικού.

Κύρια καθήκοντα:

  • Παρέχει νομικές συμβουλές για ζητήματα που συνέχονται με τον Όμιλο, τις απαιτήσεις και συμβατικές υποχρεώσεις έναντι τρίτων, την εταιρική λειτουργία, το ρυθμιστικό πλαίσιο και την κανονιστική συμμόρφωση.
  • Υλοποιεί την πολιτική του Ομίλου στο πεδίο της κανονιστικής συμμόρφωσης και της εταιρικής διακυβέρνησης.
  • Υποστηρίζει όλες τις Διευθύνσεις του Ομίλου σε νομικά θέματα.
  • Εκπροσωπεί τον Όμιλο ενώπιον των δικαστηρίων, άλλων δικαιοδοτικών οργάνων και των ελληνικών αρχών.
  • Παρακολουθεί τις εξελίξεις της ελληνικής και Ευρωπαϊκής νομοθεσίας και νομολογίας.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:

  • Απόφοιτος/η Νομικής Σχολής
  • Κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών
  • Μέλος Δικηγορικού Συλλόγου
  • Τουλάχιστον 2ετής εμπειρία ως Νομικός Σύμβουλος σε επιχειρηματικό περιβάλλον
  • Άριστη γνώση αγγλικών & MS Office
  • Ικανότητα διαχείρισης ένδικης διαδικασίας
  • Αποτελεσματική διαχείριση χρόνου
  • Πνεύμα ομαδικότητας και πειθαρχίας
  • Αντίληψη επιχειρηματικού περιβάλλοντος
  • Επαγγελματικό ήθος και ακεραιότητα

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Μπορείτε να ολοκληρώσετε την αίτησή σας αποστέλλοντας το βιογραφικό σας, αναφέροντας τον τίτλο της θέσης και τον κωδικό.