Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

21/9/2022

Βοηθός Πιστωτικού Ελέγχου & Εισπράξεων

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΠΕΙΡΑΙΑΣ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η lmw αναζητά ένα δυναμικό Βοηθό Πιστωτικού Ελέγχου & Εισπράξεων, εκ μέρους Φαρμακευτικού Συνεταιρισμού με ηγετική παρουσία στον κλάδο.

Περιγραφή Θέσης:
  • Διεκπεραίωση της ορθής εφαρμογής της πιστωτικής πολιτικής του Ομίλου
  • Έλεγχος της πιστωτικής φερεγγυότητας των πελατών
  • Παρακολούθηση υπολοίπων και καθυστερήσεων αποπληρωμής λογαριασμών
  • Επικοινωνία με το δίκτυο πελατών και προμηθευτών σχετικά με τις συμφωνίες υπολοίπων και οφειλών
  • Συνεργασία με το Νομικό Τμήμα της εταιρείας
  • Προετοιμασία στατιστικών και λογιστικών εκθέσεων που αφορούν ζητήματα εισπράξεων
  • Προετοιμασία οικονομικών αναλύσεων

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Αντίστοιχη προϋπηρεσία σε τμήμα πιστωτικού ελέγχου ή διαχείρισης ληξιπρόθεσμων οφειλών και εισπράξεων
  • Πολύ καλή χρήση MS Office
  • Πολύ καλή γνώση προγραμμάτων μηχανογραφημένης διαχείρισης (ERP Oracle ή συναφές)
  • Καλή γνώση Αγγλικών

Δεξιότητες:

  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες και δυνατότητα ανάπτυξης διαπροσωπικών σχέσεων με τους πελάτες του οργανισμού
  • Iκανότητα οργάνωσης πολλαπλών εργασιών και τήρηση αυστηρών χρονοδιαγραμμάτων
  • Αποτελεσματική διαχείριση παραπόνων πελατών και διασφάλιση υψηλού επιπέδου ικανοποίησης
  • Αναλυτική σκέψη και ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών
  • Υψηλό αίσθημα υπευθυνότητας και ακεραιότητα

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών, καθώς επίσης δυνατότητες εκπαίδευσης και επαγγελματικής ανάπτυξης μέσα σε μία δυναμικά αναπτυσσόμενη επιχείρηση, με σύγχρονο και φιλικό περιβάλλον εργασίας.