Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

9/2/2023

F&B Manager

Τουρισμός - Ξενοδοχεία

Πόλη ΚΑΡΠΑΘΟΣ | ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Το Ξξενοδοχείο 5* Κonstantinos Palace στη Κάρπαθο ζητά να προσλάβει Food & Beverage Manager για την τουριστική σεζόν.

Αρμοδιότητες:
  • Διαχειρίζεται όλες τις λειτουργίες του F&B τμήματος και διασφαλίζει πως διεκπεραιώνονται βάσει του προϋπολογισμού που αφορά τα τρόφιμα, τα ποτά, τη μισθοδοσία
  • Θέτει στόχους, διαδικασίες και πολιτικές του τμήματος
  • Παρακινεί το προσωπικό με σκοπό τη μεγιστοποίηση των εσόδων
  • Έχει υπό την ευθύνη του όλες τις αποθήκες του τμήματος και εξασφαλίζει την επάρκεια των προμηθειών σύμφωνα με τις ανάγκες του τμήματος και της πληρότητας του ξενοδοχείου
  • Επιλέγει ή συμμετέχει στην επιλογή των προμηθευτών και παρακολουθεί τη δρομολόγηση των παραγγελιών
  • Συμμετέχει στην απογραφή των προμηθειών και φέρει την ευθύνη των αποτελεσμάτων
  • Συμμετέχει στη δημιουργία μενού, την κοστολόγηση και την τιμολόγησή του
  • Διασφαλίζει πως πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις που ορίζουν τα πρότυπα για την ορθή διαχείριση τροφίμων (HACCP) και οι γενικοί κανονισμοί υγιεινής και ασφάλειας
  • Επιβλέπει την τάξη και την καθαριότητα σε όλο το τμήμα
  • Ενημερώνεται και παρακολουθεί τη διευθέτηση θεμάτων που άπτονται της συντήρησης του τμήματος
  • Συνεργάζεται με το Front Office τμήμα και ενημερώνεται σχετικά με την προσέλευση πελατών
  • Διαχειρίζεται αιτήματα των πελατών, εντοπίζει τις ανάγκες τους και διασφαλίζει τη μέγιστη δυνατή εξυπηρέτησή τους
  • Αξιολογεί τα ποσοστά της ικανοποίησης πελατών και θέτει διαδικασίες συνεχούς βελτίωσης
  • Συντάσσει report που αφορούν την απόδοση και τις πωλήσεις

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ Τουριστικών Επαγγελμάτων, Hospitality Management ή συναφούς κατεύθυνσης
  • Απαραίτητη πολυετής εμπειρία σε διοικητικές θέσεις σε επισιτιστικά τμήματα ξενοδοχείων
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Καλή γνώση 2ης ξένης γλώσσας
  • Γνώση χρήσης Η/Υ, λογισμικών διαχείρισης εστιατορίων, POS
  • Άριστη γνώση και εφαρμογή των προτύπων διαχείρισης τροφίμων
  • Ικανότητα παρακολούθησης και επίτευξης οικονομικών στόχων
  • Ανεπτυγμένες ηγετικές ικανότητες και οργανωτικές δεξιότητες
  • Ικανότητα εντοπισμού και επίλυσης προβλημάτων
  • Προσανατολισμός στην παροχή υπηρεσιών υψηλών προδιαγραφών

Παροχές

Παρέχεται: Ικανοποιητικός μισθός, πλήρης ασφάλιση, διαμονή, διατροφή και μακροχρόνια συνεργασία.