Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

16/6/2023

Procurement Specialist

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Ο Όμιλος Πλαστικά Θράκης είναι ένας ελληνικός πολυεθνικός Όμιλος, ο οποίος δραστηριοποιείται στην παραγωγή και διάθεση προϊόντων πολυπροπυλενίου και πολυαιθυλενίου, διαθέτοντας παραγωγικές εγκαταστάσεις σε 6 χώρες (Ελλάδα, Μεγάλη Βρετανία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Ιρλανδία και ΗΠΑ), εταιρείες διανομής και εμπορίας σε 5 χώρες (Νορβηγία, Σουηδία, Σερβία, Αυστραλία, Κίνα) και δίκτυο πωλήσεων που εκτείνεται σε περισσότερες από 80 χώρες.

H εταιρεία Thrace Plastics Pack SA μέλος του Ομίλου Πλαστικά Θράκης, αναζητά να προσλάβει ένα άτομο για την κάλυψη της θέσης:

Procurement Specialist στα Ιωάννινα.

Σκοπός του ρόλου :

  • Η θέση αναφέρεται στον Υπεύθυνο Προμηθειών
  • O κάτοχος του ρόλου είναι υπεύθυνος για την υποβολή παραγγελιών και τη διαχείριση των αποθεμάτων μέσω συστημάτων ERP/MRP.

Κύρια Καθήκοντα και Αρμοδιότητες Θέσης:
Ενδεικτικά καθήκοντα της θέσης είναι:

  • Συλλογή αναγκών από τα διάφορα τμήματα για εντολές αγοράς
  • Διαχείριση υφιστάμενης βάσης προμηθευτών και εύρεση νέων
  • Καταχώρηση, διαχείριση και παρακολούθηση εντολών αγορών
  • Οργάνωση διαδικασιών και εύρεση λύσεων εξοικονόμησης κόστους
  • Διαχείριση υπάρχοντος αποθέματος
  • Διαπραγμάτευση τιμών και όρων παραδόσεων με προμηθευτές
  • Επισκέψεις σε προμηθευτές με σκοπό την εξακρίβωση των τεχνικών δυνατοτήτων τους και την ανάπτυξη αποδοτικών σχέσεων
  • Σύνταξη και αποστολή αναφορών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Απόφοιτος Πανεπιστημίου, κατά προτίμηση Διπλωματούχος Μηχανικός
  • Άριστη γνώση αγγλικών γραπτή και προφορική
  • Άριστη γνώση υπολογιστών, MS Office & εξοικείωση με CRM/ERP
  • Τεχνικός προσανατολισμός και διάθεση για απόκτηση τεχνικών γνώσεων για την κατανόηση της λειτουργίας της εταιρείας
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες και ικανότητες διαπραγμάτευσης
  • Εξαιρετικές οργανωτικές δεξιότητες με έμφαση στη λεπτομέρεια
  • Εκπληρωμένες Στρατιωτικές υποχρεώσεις (αφορά άνδρες υποψηφίους)

Παροχές

Ο Όμιλος προσφέρει
  • ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • ιδιωτική ασφάλεια ζωής και υγείας
  • εξαιρετικές συνθήκες εργασίας και ευκαιρίες για εκπαίδευση και ανάπτυξη σε ένα δυναμικά εξελισσόμενο περιβάλλον