Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

17/06/2021

Μηχανικός Πωλήσεων για την αγορά της Ελλάδας

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού της Enimeris.com αναζητά μηχανικό πωλήσεων για την αγορά της Ελλάδας για λογαριασμό συνεργάτη, ο οποίος δραστηριοποιείται σε κατασκευαστικές εργασίες και έπιπλα στην Ελλάδα και σε χώρες της κεντρικής Ευρώπης. Ενδεικτικό πεδίο δραστηριότητας του συνεργάτη είναι νοσοκομεία, εμπορικά καταστήματα, ξενοδοχεία και γραφεία.

Η θέση περιληπτικά.

Ο μηχανικός πωλήσεων θα είναι υπεύθυνος για την προώθηση κατασκευαστικών υπηρεσιών και λύσεων ανά την επικράτεια. Κύριες αρμοδιότητες είναι η ανάπτυξη πελατολογίου, η προώθηση υπηρεσιών σε πελάτες και η διατήρηση επαφών, με σκοπό την επίτευξη των ποιοτικών και ποσοτικών στόχων της εταιρείας σε συνδυασμό με την υψηλού επιπέδου εξυπηρέτηση.

Αρμοδιότητες:
  • Εφαρμογή εμπορικής πολιτικής της εταιρείας
  • Ανάπτυξη πελατολογίου ανά την επικράτεια σύμφωνα με την εκάστοτε στρατηγική
  • Κατανόηση των αναγκών των πελατών αναφορικά με το επιθυμητό στυλ διακόσμησης και πρόταση λύσεων
  • Προώθηση των υπηρεσιών και των κατασκευαστικών λύσεων της εταιρείας
  • Καταγραφή τεχνικών προδιαγραφών και ενημέρωση αντίστοιχων τμημάτων
  • Διερεύνηση αναγκών των πελατών και πρόταση λύσεων
  • Διενέργεια επισκέψεων στους χώρους των πελατών και συμμετοχή σε συναντήσεις σε εργοτάξια
  • Παρακολούθηση της αγοράς-στόχου και δημιουργία προτάσεων σύμφωνα με τις ανάγκες των πελατών
  • Σύνταξη οικονομικών πρόσφορων και εξυπηρέτηση πελατών
  • Παρακολούθηση των τάσεων και των τακτικών των ανταγωνιστών
  • Εκπροσώπηση της εταιρείας σε εκθέσεις
  • Καταχώρηση πρόσφορων και πελατών στο CRM της εταιρείας

Απαραίτητα Προσόντα

Τουλάχιστον πενταετής εργασιακή εμπειρία σε τμήμα πωλήσεων, κατά προτίμηση στο χώρο κατασκευαστικών λύσεων και επίπλων
Πελατοκεντρική αντίληψη
Δυνατότητα ταξιδίων ανά την επικράτεια (σταδιακά)

Γνώσεις

  • Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ
  • Επιθυμητές γνώσεις αρχιτεκτονικής, επιστημών μηχανικής, μάρκετινγκ
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας προφορικά και γραπτά
  • Άριστη γνώση χρήσης εφαρμογών γραφείου
  • Εξοικείωση με συστήματα CRM και συστημάτων παρακολούθησης έργων
  • Δίπλωμα Β κατηγορίας

Δεξιότητες-Ικανότητες

  • Άριστη χρήση γραπτού και προφορικού λόγου
  • Ικανότητα οργάνωσης χρόνου
  • Ικανότητα ιεράρχησης προτεραιοτήτων
  • Ικανότητα διαπραγμάτευσης

Προσωπικά χαρακτηριστικά

  • Ευγένεια
  • Αυτονομία
  • Υπευθυνότητα
  • Προσαρμοστικότητα
  • Δυναμική και ευχάριστη προσωπικότητα
  • Προσήλωση στο αποτέλεσμα
  • Ικανότητα εργασίας σε απαιτητικό εργασιακό περιβάλλον

Παροχές

  • Πλήρης απασχόληση
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Bonus για την επίτευξη στόχων
  • Εταιρικό αυτοκίνητο
  • Εταιρικό laptop και τηλέφωνο

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο hr@enimeris.com αναγράφοντας στο θέμα ENSLJF0621. Με την επισύναψη του βιογραφικού σας αποδέχεστε την αποθήκευση και επεξεργασία του βιογραφικού σας σημειώματος μέχρι την κάλυψη της θέσης. Όλες οι υποψηφιότητες αντιμετωπίζονται με διακριτικότητα.