Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

28/11/2022

Οικονομικός Διευθυντής

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η εταιρία Συμβούλων UPGRADE για λογαριασμό πελάτη της, μεγάλης βιομηχανίας στη Βόρεια Ελλάδα που δραστηριοποιείται στο χώρο της εμπορίας καπνού, αναζητά (1) ένα άτομο για τη στελέχωση της παρακάτω θέσης:

Κωδικός Θέσης: CFO1122

Αρμοδιότητες:
  • Διαρκής επίγνωση της οικονομικής θέσης της εταιρείας και ενέργειες για την πρόληψη προβλημάτων.
  • Παρακολούθηση και έλεγχος όλων των στοιχείων κόστους της εταιρείας, το σταθερό και το μεταβλητό κόστος και τις αποκλίσεις από τον προϋπολογισμό πωλήσεων και εξόδων της εταιρείας.
  • Διασφάλιση τήρησης της νομοθεσίας και των κανονισμών στον τομέα των χρηματοοικονομικών.
  • Εκπροσώπηση του οργανισμού σε τράπεζες και επενδυτές και παρακολούθηση όλων των συναλλαγών με τις τράπεζες, τις επενδυτικές και τις χρηματιστηριακές εταιρίες.
  • Επίβλεψη όλων των ενεργειών ελέγχου και εσωτερικού ελέγχου.
  • Προετοιμασία έγκαιρων και λεπτομερών εκθέσεων οικονομικών επιδόσεων εσόδων και εξόδων σε τριμηνιαία και ετήσια βάση.
  • Παρακολούθηση της στρατηγικής κοστολόγησης, του μηνιαίου ισολογισμού και των μηνιαίων Αποτελεσμάτων Χρήσεως καθώς και των Ταμειακών Ροών
  • Σύνταξη μηνιαίων και ετήσιων οικονομικών καταστάσεων (ισοζύγια, ισολογισμός Κατάσταση Λογαριασμού Αποτελεσμάτων Χρήσεως, Κατάσταση Λογαριασμού Γενικής Εκμετάλλευσης, Προσάρτημα).
  • Συνεργασία με την Διεύθυνση Πωλήσεων και την Γενική Διεύθυνση για τον προσδιορισμό του μικτού κέρδους των προϊόντων και τον καθορισμό της τιμολογιακής και της πιστωτικής πολιτικής της εταιρείας.
  • Παρακολούθηση των επενδυτικών προγραμμάτων που συμμετέχει η εταιρία και ανάπτυξη στρατηγικής εταιρικής άντλησης κεφαλαίων και διαχείριση σχέσεων με εταίρους και επενδυτές.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Λογιστικής ή Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Σχετική προϋπηρεσία τουλάχιστον 5 ετών
  • Άριστη γνώση των Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων καθώς και φορολογικής & ασφαλιστικής νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση ολόκληρου του κυκλώματος λογιστικών & φορολογικών εργασιών
  • Δικαίωμα υπογραφής ισολογισμού Α’ τάξης
  • Υψηλή εξοικείωση διαχείρισης προγραμμάτων ERP
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ, MS Office & MS Outlook
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας σε γραπτό και προφορικό λόγο
  • Άριστες οργανωτικές, διοικητικές και επικοινωνιακές ικανότητες

Επιθυμητά Προσόντα

  • Ομαδικότητα και συνεργασία
  • Επαγγελματισμός και συνέπεια
  • Αναλυτική σκέψη, ακρίβεια και προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Εμπιστευτικότητα, δυναμισμός και ακεραιότητα

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών & παροχών
  • Ένα ιδιαίτερα σύγχρονο και ευχάριστο περιβάλλον εργασίας