Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

4/6/2020

Digital Marketing Specialists

Digital Marketing - Ecommerce - Design

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Εργασία από το σπίτι
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Η Enigma Advertising, εταιρεία παροχής διαφημιστικών υπηρεσιών και λύσεων διαδικτύου, αναζητά Digital Marketing Specialists για την κάλυψη κενών θέσεων.

Αρμοδιότητες

Για την εταιρεία και για τους πελάτες της
• Σε συνεργασία με τα υπόλοιπα μέλη του τμήματος marketing θέτει στόχους και σχεδιάζει τη στρατηγική σε όλα τα ψηφιακά κανάλια
• Προτείνει πρακτικές για βελτίωση του SEO της ιστοσελίδας και βελτιστοποίηση της εμπειρίας χρήστη (user experience)
• Σχεδιάζει ή προτείνει τη δημιουργία landing pages και marketing funnels
• Υλοποιεί το σχεδιασμό του link building
• Συνεργάζεται με το τμήμα πωλήσεων ώστε να ενημερώνεται για τους στόχους και να σχεδιάζει καμπάνιες
• Διαχειρίζεται τις σελίδες της εταιρείας στα Social Media (Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, Youtube κ.ά.)
• Σχεδιάζει καμπάνιες για τα Social Media
• Παρακολουθεί, ελέγχει, βελτιστοποιεί τις καμπάνιες ώστε να φέρει αποτελέσματα (awareness, conversions)
• Σχεδιάζει, εκτελεί, παρακολουθεί και βελτιστοποιεί καμπάνιες Google Ads
• Μετρά την αποδοτικότητα και αξιολογεί τους στόχους (ROI & KPIs)
• Παρακολουθεί την αγορά και τους ανταγωνιστές
• Σχεδιάζει στρατηγικές email marketing
• Δημιουργεί περιεχόμενο για αύξηση του κοινού, του engagement και των conversions (content marketing)
• Συνεργάζεται με φωτογράφους, γραφίστες, video producers, copywriters και product managers για τη δημιουργία περιεχομένου
• Δημιουργεί και επεξεργάζεται γραφικά (φωτογραφίες, video) για ανάρτηση στα Social Media
• Ενημερώνεται και ερευνά νέα digital trends και δοκιμάζει καινούρια εργαλεία
• Δημιουργεί και παρουσιάζει αναφορές στο τμήμα Marketing και στο τμήμα Πωλήσεων

Απαραίτητα Προσόντα

• Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ κατεύθυνσης Marketing, Επικοινωνίας, Πληροφορικής ή συναφούς κλάδου
• Εμπειρία ως Digital Marketing Manager ή Social Media Manager
• Πολύ καλή γνώση των Social Media (Διαχείριση σελίδων)
• Πολύ καλή γνώση Facebook Ads (executing, monitoring, optimizing)
• Πολύ καλή γνώση Google Ads (executing, monitoring, optimizing)
• Άριστη κατανόηση και χρήση εργαλείων online marketing
• Αναλυτική σκέψη
• Διαχείριση χρόνου και ανταπόκριση σε deadlines
• Άριστη ικανότητας διαχείρισης budget

Δεξιότητες
• Paid advertising (CPC, PPC,CTR)
• Content marketing
• Email marketing (εξοικείωση με email platforms, όπως Mailchimp)
• Data Analysis (Google Analytics, Facebook Insights και άλλα εργαλεία)
• SEO/SEΜ (Search marketing analysis, SERP)
• Copywriting
• Photoshop ή άλλα εργαλεία επεξεργασίας εικόνας
• Project Management
• Εξοικείωση με γλώσσες προγραμματισμού και τεχνολογίες web (HTML, CSS, Java)

Παροχές

•  Δυνατότητα εργασίας από απόσταση
•  Πλήρης απασχόληση