Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

29/04/2023

B ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ / ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ /ΡΕΘΥΜΝΟ

Τουρισμός - Ξενοδοχεία

Πόλη ΡΕΘΥΜΝΟ | ΡΕΘΥΜΝΟ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Η Inglobe για λογαριασμό 4* ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ στο ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ ζητά υποψηφίες για την κάλυψη της θέσης:

                                                                      Β' Σερβιτόρες

Τύπος απασχόλησης: Πλήρης (8ωρο ημερησίως / 6 ημέρες την εβδομάδα)

Γενικά καθήκοντα:

Να προσφέρει γρήγορη, ευγενική και ποιοτική εξυπηρέτηση στους πελάτες, να προωθεί τις πωλήσεις των διαφόρων φαγητών και ποτών και να βοηθά τον τμηματάρχη στην ομαλή λειτουργία των εστιατορίων σύμφωνα με τα πρότυπα ποιότητας του εστιατορίου.

Καθήκοντα και ευθύνες:

• Διατηρεί τα ψηλότερα επίπεδα ατομικής υγιεινής, καθαριότητας και εμφάνισης και τηρεί τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας.
• Διατηρεί τους χώρους όπου εργάζεται και τα σκεύη που χρησιμοποιεί πάντοτε καθαρά πριν από και μετά το τέλος της εργασίας του.
• Εκτελεί τις λειτουργίες του τμήματός του με βάση τις γραπτές διαδικασίες, τις οδηγίες του υπευθύνου εστιατορίου, τους κανόνες υγιεινής και την πολιτική του ξενοδοχείου.
• Γνωρίζει και εφαρμόζει τους γενικούς κανονισμούς της τραπεζοκομίας, καθώς και αυτούς που ισχύουν στο ξενοδοχείο.
• Είναι πάντοτε ευγενικός και πρόθυμος να εξυπηρετήσει τους πελάτες. Σκουπίζει τραπέζια και καθίσματα και αντικαθιστά τραπεζομάντιλα. Στρώνει τραπέζια σύμφωνα με τα πρότυπα. Αδειάζει και μεταφέρει πιάτα και άλλα σκεύη στην κουζίνα για καθάρισμα.
• Υποδέχεται τους πελάτες και τους συνοδεύει στο τραπέζι τους. Δίνει ιδιαίτερη προσοχή σε άτομα με ειδικές ανάγκες.
• Παρουσιάζει το μενού στον πελάτη και γνωρίζει με λεπτομέρεια το περιεχόμενό του, καθώς και των ποτών / κρασιών και είναι σε θέση να επεξηγεί αυτά με επαγγελματικό τρόπο στα αγγλικά ή/και σε άλλη γλώσσα. Παίρνει παραγγελίες, σερβίρει και επιτηρεί τη σωστή διεκπεραίωση του σέρβις από τους υφισταμένους του.
• Παρακολουθεί την πρόοδο της εκτέλεσης της παραγγελίας που δίνει προς την κουζίνα και να βεβαιώνεται ότι οι παραγγελίες εκτελούνται γρήγορα και σωστά.
• Κατά τη διάρκεια του σέρβις φαγητών και ποτών ρωτά κατά διαστήματα κατά πόσο οι πελάτες απολαμβάνουν το γεύμα τους.
• Χειρίζεται με επιδεξιότητα και ευγένεια απορίες, παράπονα και μικροπροβλήματα πελατών, σε περίπτωση δε σοβαρού συμβάντος ενημερώνει τον τμηματάρχη του το συντομότερο δυνατό.
• Χειρίζεται τις μηχανές χρέωσης, παίρνει τους λογαριασμούς στους πελάτες, συλλέγει τα χρήματα και προσκομίζει τα ρέστα.
• Είναι σε θέση να εκτελεί οποιαδήποτε άλλα συναφή καθήκοντα που θα του ανατεθούν από τη διεύθυνση της εταιρίας.

Απαραίτητα Προσόντα

Απαιτούμενα προσόντα:

• Ελληνική ταυτότητα / ελληνικό διαβατήριο
• Απαραίτητη η γνώση ξένης γλώσσας, κατά προτίμηση της αγγλικής
• Επαγγελματική παρουσία και συμπεριφορά