Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

07/05/2021

Στέλεχος εκπόνησης οικονομοτεχνικών μελετών

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η εταιρεία ΤΡΙΑΙΝΑ Συνεργατική Συμβουλευτική ΙΚΕ ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 2018, με εξειδίκευση στα θεματικά πεδία:
  • της διαχείρισης καινοτομιών
  • της παροχής λύσεων πληροφορικής
  • της διαχείρισης τεχνολογικών έργων και έργων αναδιάρθρωσης/ αναδιοργάνωσης διαδικασιών
Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της, η Εταιρεία παρέχει υπηρεσίες αξιολόγησης καινοτομιών και επενδυτικών έργων. Για την ενίσχυση των συγκεκριμένων δραστηριοτήτων, η Εταιρεία αναζητεί στέλεχος πλήρους απασχόλησης για τα γραφεία της στην Αθήνα, με εμπειρία στην εκπόνηση οικονομοτεχνικών μελετών και μελετών σκοπιμότητας.

Αρμοδιότητες:
  • Ανάλυση και κατανόηση της υπάρχουσας επιχειρηματικής διαδικασίας (συμπεριλαμβανομένων των προϊόντων/υπηρεσιών, των πελατών, των ανταγωνιστών, της συνολικής αγοράς και των τάσεων) μέσω προσεκτικής έρευνας και ανάλυσης
  • Λεπτομερής οικονομική ανάλυση που δείχνει όλες τις υποθέσεις (assumptions), τους οδηγούς και τις οικονομικές καταστάσεις για τα επόμενα 3 - 5 χρόνια
  • Διεξαγωγή συνολικής ανάλυσης της, αξιολόγηση των σημαντικών τάσεων του κλάδου που επηρεάζουν την επιχείρηση και περιγραφή του αντίκτυπου που μπορεί να έχουν αυτές οι τάσεις στην επιχείρηση
  • Χαρτογράφηση άμεσων και έμμεσων ανταγωνιστών, συμπεριλαμβανομένων δυνητικών μελλοντικών ανταγωνιστών, για υφιστάμενα και δυνητικά κανάλια εσόδων
  • Καθορισμός στρατηγικής μετάβασης στην αγορά, συμπεριλαμβανομένης της δοκιμής πιθανών καναλιών μάρκετινγκ (κατά περίπτωση)
  • Εκπόνηση αναλυτικών τεχνοοικονομικών μελετών, συμπεριλαμβανομένων Μελετών Σκοπιμότητας (feasibility studies) και Επιχειρηματικών Σχεδίων (business plans)

Απαραίτητα Προσόντα

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχίο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Τουλάχιστον 3ετής επαγγελματική εμπειρία στην εκπόνηση οικονομοτεχνικών μελετών, μελετών σκοπιμότητας και επιχειρηματικών σχεδίων
  • Άριστα οργανωμένος γραπτός και προφορικός λόγος στην Ελληνική και στην Αγγλική γλώσσα
  • Άριστη γνώση χρήσης δεικτών και εργαλείων αποτίμησης της σκοπιμότητας επενδυτικών σχεδίων
  • Δυνατότητα διεξαγωγής πρωτογενούς έρευνας
  • Κατανόηση των στρατηγικών μετάβασης στην αγορά
  • Έμφαση στο αποτέλεσμα με λογική και μεθοδική προσέγγιση

Επιπλέον θα εκτιμηθεί:

  • Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών
  • Εμπειρία στην εκπόνηση οικονομοτεχνικών μελετών στο πλαίσιο Εθνικών και Ευρωπαϊκών ερευνητικών έργων
  • Εξοικείωση με τις εξελίξεις στις Τεχνολογίες Πληροφορικής Επικοινωνιών (ΤΠΕ)

Παροχές

Η σχέση εργασίας θα είναι μισθωτή και πλήρους απασχόλησης αορίστου χρόνου, με δυνατότητα εργασίας από απόσταση.

Λόγω των υγειονομικών περιορισμών της πανδημίας Covid-19, η διαδικασία των συνεντεύξεων θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά μέσω τηλεδιασκέψεων.

Η ΤΡΙΑΙΝΑ Συνεργατική Συμβουλευτική ΙΚΕ είναι εργοδότης ίσων ευκαιριών. Όλες οι αποφάσεις για την απασχόληση βασίζονται αποκλειστικά στις επιχειρησιακές της ανάγκες, στις απαιτήσεις εργασίας και στα προσόντα των στελεχών της. Σεβόμαστε την πολυμορφία και δεσμευόμαστε να παρέχουμε σε όλα τα στελέχη και τους συνεργάτες μας ένα ασφαλές και χωρίς αποκλεισμούς ή διακρίσεις εργασιακό περιβάλλον.