Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

06/12/2022

Οικονομικος διαχειριστης -Credit control ERP management

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Ο Κάτοχος αυτής της θέσης έχει ως σκοπό την οικονομική διαχείριση της εταιρείας. Είναι συνυπεύθυνος για την έγκριση των προϋπολογισμών της εταιρείας και των τμημάτων. Παρακολουθεί τους Οικονομικούς δείκτες και ενημερώνει το Δ.Σ για τυχόν απόκλισης. Αναζήτα και προτείνει στο ΔΣ τρόπους για νέα κεφάλαια και προτείνει νέους και αποτελεσματικότερους τρόπους οικονομικής διαχείρισης.

Βασικά καθήκοντα

  • Ανάπτυξη και ο έλεγχος του οικονομικού σχεδιασμού.
  • Δημιουργία προτάσεων μείωσης κόστους.
  • Αξιοποίησή Κεφαλαίου, με τις πλέον αποδοτικές επιλογές.
  • Αξιολόγηση – πρόκριση επενδυτικών στόχων και αποφάσεων.
  • Εξακρίβωση των οικονομικών αποτελεσμάτων της επιχείρησης.
  • Έγκριση γενικών τιμοκαταλόγων.
  • Ανάλυση και παρουσίαση οικονομικών δεικτών σε ΔΣ
  • Έγκριση προϋπολογισμού τμημάτων.
  • Η ανάπτυξη και ο έλεγχος των οικονομικών – λογιστικών διαδικασιών της εταιρείας.
  • Συνεργασία και συμμετοχή σε έκτακτες και περιοδικές συνελεύσεις της εταιρείας για έλεγχο και πορεία στόχων της εταιρείας.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πολυετής προϋπηρεσία σε εταιρείες με παραγωγικές μονάδες.