Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

5/5/2020

Λογιστής / Β. Λογιστή

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η Spaces Recruitment αναζητά και αναδεικνύει αποτελεσματικούς επαγγελματίες και προσωπικό, συνεργαζόμενη με μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις. Έχοντας μεγάλη εμπειρία στη στρατολόγηση, εκπαίδευση και ανάπτυξη ανθρώπινου δυναμικού, καλύπτουμε τις ανάγκες στελέχωσης εταιρειών με άξονα την άρτια και αποδοτική συνεργασία επιχειρήσεων και εργαζομένων.

O πελάτης μας είναι Ανώνυμη Εταιρεία Εισαγωγών / Εξαγωγών με έδρα τη Θεσσαλονίκη και παρουσία 46 ετών στην ελληνική αγορά. Στα πλαίσια δυναμικής ανάπτυξης λειτουργίας της εταιρίας, αναζητείται υποψήφιος/α με στόχο την κάλυψη της θέσης :

(Κωδ.ACC_023)

Περιγραφή Θέσεως Εργασίας
Ο κατάλληλος υποψήφιος θα πρέπει να οργανώνει αποδοτικά τον χρόνο του με σκοπό την αποτελεσματική διαχείριση του όγκου εργασίας. Λειτουργώντας μεθοδικά, θα πρέπει να δίνει ιδιαίτερη προσοχή στις λεπτομέρειες, έχοντας την κατάλληλη γνώση λογιστικών εργασιών.

Αρμοδιότητες

  • Καταχωρήσεις Εμπορικής Διαχείρισης, παραστατικών δαπανών, τιμολογίων πελατών / προμηθευτών, συμφωνίες υπολοίπων και εκτέλεση γενικών καθηκόντων που σχετίζονται με τη Γενική Λογιστική
  • Συμφωνία τραπεζών και ενημέρωση του λογιστικού συστήματος
  • Υποστήριξη / Υποβολή μηνιαίων/τριμηνιαίων καταστάσεων
  • Τήρηση αρχείων και φακέλων με υπευθυνότητα και συνέπεια
  • Υποστήριξη / Σύνταξη φορολογικών δηλώσεων (π.χ ΦΠΑ, ΦΜΥ, ΜΥΦ)
  • Συμμετοχή στις διαδικασίες κλεισίματος χρήσης
  • Έλεγχος Intrastat
  • Συνεχής έλεγχος ,παρακολούθηση και συμφωνία καρτελών πελατών – προμηθευτών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Σπουδές Επιπέδου ΑΕΙ/ΤΕΙ οικονομικής ή λογιστικής κατεύθυνσης
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση 3-5 έτη σε βιβλία Γ’ Κατηγορίας
  • Γνώση Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων (Λογιστικού Σχεδίου)
  • Πολύ καλή γνώση MS OFFICE
  • Γνώσεις Χειρισμού προγραμμάτων ERP και Γενικής Λογιστικής
  • Γνώση αγγλικής γλώσσας
  • Ομαδικό πνεύμα, συνέπεια και οργάνωση
  • Ικανότητα ανταπόκρισης σε συνθήκες πίεσης
  • Εμπιστευτικότητα και ακεραιότητα
  • Επικοινωνιακές και οργανωτικές δεξιότητες
  • Διαρκή διάθεση για μάθηση και ενημέρωση
  • Ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών καθηκόντων και θέσπισης προτεραιοτήτων

Παροχές

  • Σύγχρονο και εξελισσόμενο εργασιακό περιβάλλον με όλα τα σύγχρονα εργαλεία εργασίας
  • Ανταγωνιστικές αποδοχές, ανάλογα με τα προσόντα του υποψηφίου
  • Προοπτικές εξέλιξης και επαγγελματικής ανάπτυξης