Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

30/6/2023

Accounting Assistant - (Αγγλικά, εμπειρία Λογιστικής & ERP Soft1)

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

H εμπορική εταιρεία EDISION αναζητά Λογιστή/τρια - Accounting Assistant για τις εγκαταστάσεις στο Νέο Ρύσιο Θεσσαλονίκης, η οποία δραστηριοποιείται στις εισαγωγές και στην χονδρική πώληση ηλεκτρονικών ειδών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Η θέση αφορά πλήρες ωράριο εργασίας και πενθήμερη πρωινή απασχόληση.

Βασικές αρμοδιότητες:

  • Τιμολόγηση
  • Έλεγχος και καταχώρηση κίνησης τραπεζών & καρτών
  • Έλεγχος και καταχώρηση φορτωτικών
  • Διαχείριση RMA παραστατικών
  • Παρακολούθηση υπόλοιπα πελατών & προμηθευτών
  • Σύνταξη δηλώσεων ΦΠΑ, ΦΜΥ, VIES, INTRASTAT
  • Διαχείριση MY DATA
  • Πληρωμές εσωτερικού & εξωτερικού
  • Διαχείριση εισαγωγών και κοστολόγηση
  • Καταχώρηση μισθοδοσίας
  • Διάφορα στατιστικά πωλήσεων & αποθήκης
  • Διαχείριση δηλώσεων Εργάνη
  • Διαχείριση σταθερών στοιχείων αποθήκης στο ERP
  • Διαχείριση κλήσεων Τηλεφωνικού Κέντρου
  • Παρακολούθηση και εκτέλεση παραγγελιών Β2Β - B2C
  • After Sales support σε ερωτήματα/απορίες πελατών μέσω email & τηλεφώνου.
  • Παροχή γραμματειακής υποστήριξης (αλληλογραφία, διαχείριση κλήσεων, αρχειοθέτηση κ.ά.)

Απαραίτητα Προσόντα

  • Διάθεση για εργασία
  • Επαγγελματισμός, δημιουργικότητα, επικοινωνιακή προσωπικότητα και ομαδικό πνεύμα εργασίας.
  • Πτυχίο Οικονομικής / Λογιστικής Κατεύθυνσης (ΤΕΙ/ΑΕΙ)
  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή
  • Εμπειρία σε δηλώσεις ΦΠΑ, INTRASTAT & VIES
  • Ικανοποιητική γνώση λογιστικής και φορολογικής νομοθεσίας
  • Προετοιμασία και σύνταξη Ισολογισμών
  • Γνώση εμπορικών προγραμμάτων και εφαρμογών ERP (Soft1, Atlantis, κ.α.)
  • Επιθυμητή γνώση Epsilon Net μισθοδοσία
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ, Windows & Microsoft Office
  • Άριστη διαχείριση χρόνου και τήρηση χρονοδιαγραμμάτων
  • Τουλάχιστον (6) έτη απαραίτητη προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση ιδανικά σε εμπορική εταιρεία
  • Κάτοχος διπλώματος οδήγησης και οχήματος.
  • Άριστος χειρισμός της Αγγλικής γλώσσας σε προφορικό και γραπτό επίπεδο
  • Καλή δυνατότητα επαγγελματικής προσωπικής και τηλεφωνικής επικοινωνίας, συναδελφικότητα/συνεργατικότητα, θέληση εξέλιξης.
  • Συστατική επιστολή από την προηγούμενη εταιρεία εργασίας (από Υπεύθυνο Τμήματος ή Προϊστάμενο ή Διευθυντή της εταιρείας) θα εκτιμηθεί.

Παροχές

  • Δυναμικό & ευχάριστο περιβάλλον εργασίας
  • Εκπαίδευση σε διαδικασίες
  • Σταθερός μισθός & ασφάλιση
  • Πλήρες ωράριο εργασίας
  • Πενθήμερη πρωινή απασχόληση
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Προοπτικές εξέλιξης μέσα στην εταιρεία
Εάν ήδη βλέπετε τον εαυτό σας στη συγκεκριμένη θέση εργασίας, κάντε αίτηση τώρα!