Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

20/05/2021

Junior Buyer

Γραμματειακή Υποστήριξη - Υπάλληλοι Γραφείου

Πόλη ΠΥΛΑΙΑ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η μεγαλύτερη ελληνική εταιρία οικιακού εξοπλισμού αναζητά Junior Buyer για μόνιμη απασχόληση στα κεντρικά γραφεία της στη Θεσσαλονίκη.

Ο/η Junior Buyer θα ενταχθεί στο Τμήμα Αγορών της εταιρίας που αποτελεί το πιο νευραλγικό κομμάτι της, συμμετέχοντας ενεργά στην ανάπτυξη του προϊοντικού της portfolio.

Αν είσαι εξοικειωμένος/η με τα είδη σπιτιού και διακόσμησης, σου αρέσει η έρευνα, είσαι ικανός/ή στις διαπραγματεύσεις και θέλεις να παίξεις πρωταγωνιστικό ρόλο στην επιλογή των προϊόντων που θα μπουν στα σπίτια χιλιάδων καταναλωτών, θα χαρούμε να λάβουμε το βιογραφικό σου και να σε γνωρίσουμε από κοντά!

Βασικές αρμοδιότητες

  • Έρευνα ελληνικής και διεθνούς αγοράς για την ανεύρεση νέων προϊόντων σε συγκεκριμένες κατηγορίες, παρουσίαση αποτελεσμάτων έρευνας στην ομάδα και επιλογή ειδών για την ανάπτυξη/διεύρυνση κάθε προϊοντικής κατηγορίας
  • Έρευνα ελληνικής και διεθνούς αγοράς για την ανεύρεση νέων προμηθευτών
  • Επικοινωνία και διαπραγμάτευση με προμηθευτές
  • Σύγκριση προϊόντων, προμηθευτών και τιμών
  • Παραγγελία, παραλαβή, έλεγχος, εκτεταμένη δοκιμή και επιλογή των καταλληλότερων δειγμάτων των προϊόντων βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων
  • Παραγγελία επιλεγμένων προϊόντων, προγραμματισμός και συντονισμός ελέγχων (inspection reports), παρακολούθηση διαδικασίας παραγωγής και επίλυση προβλημάτων
  • Καταχώρηση σε ERP όλων των πληροφοριών του προϊόντος και της παραγγελίας
  • Συνεργασία με Τμήμα Διαφήμισης και Επικοινωνίας για τον σχεδιασμό συσκευασιών, οδηγιών και υλικών προβολής και προώθησης
  • Παρακολούθηση κάθε σταδίου της παραγγελίας, παραλαβή και έλεγχος προϊόντων
  • Παρακολούθηση πωλήσεων και αποθεμάτων προϊόντων ευθύνης, διαχείριση αλλαγών
  • Ταξίδια και επισκέψεις σε εκθέσεις του εξωτερικού για ανάπτυξη δικτύου προμηθευτών και διεύρυνση προϊόντικού portfolio (σε φυσιολογικές συνθήκες)

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ, κατά προτίμηση Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Marketing
  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες, τόσο στην Ελληνική, όσο και στην Αγγλική γλώσσα. Η γνώση επιπλέον ξένης γλώσσας θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.
  • Πολύ καλή γνώση εφαρμογών MS Office
  • Εμπειρία σε περιβάλλον ERP
  • Μεθοδικότητα, ικανότητα οργάνωσης και ιεράρχησης προτεραιοτήτων
  • Ικανότητα αποτελεσματικής διαχείρισης χρόνου και πολλαπλών καθηκόντων υπό συνθήκες πίεσης και αυστηρών προθεσμιών
  • Αναλυτική και κριτική σκέψη
  • Ομαδικότητα και ικανότητα συνεργασίας
  • Υπευθυνότητα, ανάληψη πρωτοβουλιών και ικανότητα διαχείρισης κρίσεων και επίλυσης προβλημάτων
  • Υψηλή αισθητική
  • Εξοικείωση με είδη σπιτιού και διακόσμησης