Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

24/02/2023

B2B Sales Development Specialist

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΑΘΉΝΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

H lmw αναζητά έναν B2B Sales Development Specialist, για τις ανάγκες δυναμικά αναπτυσσόμενης Βιομηχανίας Τροφίμων.

Αρμοδιότητες:
  • Λειτουργία ως το κύριο σημείο επαφής για όλα τα θέματα διαχείρισης λογαριασμών πελατών
  • Οικοδόμηση και διατήρηση ισχυρών, μακροχρόνιων σχέσεων με πελάτες
  • Διαπραγμάτευση συμβάσεων και κλείσιμο συμφωνιών για μεγιστοποίηση κερδών
  • Ανάπτυξη σχέσεων εμπιστοσύνης με βασικούς λογαριασμούς και ενδιαφερόμενα μέρη πελατών
  • Ανάπτυξη νέων επιχειρηματικών δραστηριοτήτων με υπάρχοντες πελάτες ή/και προσδιορισμός τομέων προς βελτίωση
  • Πρόβλεψη και παρακολούθηση δεικτών μέτρησης πωλήσεων (π.χ. τριμηνιαία αποτελέσματα πωλήσεων και ετήσιες προβλέψεις)
  • Σύνταξη αναφορών για την κατάσταση των λογαριασμών
  • Συνεργασία με την ομάδα πωλήσεων για εντοπισμό και καλλιέργεια ευκαιριών εντός της περιοχής εργασίας
  • Βοήθεια σε απαιτητικά αιτήματα των πελατών ή προώθηση ζητημάτων σε ανώτερο, όπως απαιτείται

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο BA/BS στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Πωλήσεις ή σχετικό τομέα
  • 3+ προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση πωλήσεων ή προϋπηρεσία σε πωλήσεις B2B στον κλάδο τροφίμων, FMCG, Retail, Χονδρεμπόριο
  • Καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
  • Καλή γνώση προγραμμάτων MS Office
  • Δίπλωμα Οδήγησης Β'
  • Δυνατότητα ταξιδιών

Προσωπικά Χαρακτηριστικά:

  • Άριστες επικοινωνιακές, οργανωτικές και διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Γνώση σε τεχνικές πωλήσεων
  • Επαγγελματική υπευθυνότητα και συνέπεια
  • Προθυμία και συνεργατικότητα
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών και τήρησης των χρονοδιαγραμμάτων
  • Αναλυτική σκέψη, συνέπεια και προσανατολισμός στα αποτελέσματα
  • Αποδεδειγμένη ικανότητα χειρισμού πολλαπλών έργων ταυτόχρονα, διατηρώντας παράλληλα έντονη προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Ισχυρές δεξιότητες προφορικής και γραπτής επικοινωνίας

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών & bonus επιτευξιμότητας στόχων
  • Παροχή εταιρικού αυτοκινήτου, τηλεφώνου και υπολογιστή
  • Ιδιωτικό ασφαλιστικό πρόγραμμα υγείας