Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

5/5/2021

Graphic Designer Pre-press Executive

Design - Photo - Video - Audio - Arts

Πόλη ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Ζητείται Graphic Designer Pre-press Executive από την εκδοτική εταιρία βιβλίων γραφής adBook.

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο, Αττική

Περιγραφή Θέσης – Αρμοδιότητες:
• Σχεδιασμός & επιμέλεια εκδοτικών προϊόντων: ημερολόγια, σημειωματάρια, μπλοκ σημειώσεων κ.α.
• Επιμέλεια σημάτων, λογοτύπων, εξωφύλλων, πολυσέλιδων ενθέτων καταχωρίσεων
• Συντονισμός, οργάνωση και έλεγχος προεκτύπωσης (PRE PRESS) & διαχείριση εκτυπωτικής παραγωγής (follow-up)
  • Προετοιμασία & έλεγχος αρχείων προς εκτύπωση
  • Χειροκίνητο μοντάζ με συνεκτυπώσεις
  • Έλεγχος εκτυπωμένων φύλλων μετά την εκτύπωση για τυχόν αστοχίες (παρατηρητικότητα)
  • Έλεγχος κοπής & σελιδοποίησης φύλλων
• Άμεση συνεργασία με προμηθευτές γραφικών τεχνών (χαρτί, τυπογραφείο, πλαστικοποίηση)
• Άμεση συνεργασία με το τμήμα βιβλιοδεσίας (in-house)
• Επικοινωνία με πελάτες

Απαραίτητα Προσόντα

• Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση prepress τουλάχιστον 5 ετών
• Προϋπηρεσία σε θέση graphic design τουλάχιστον 3 ετών
• Απόφοιτος/-η τμημάτων: Γραφιστικής ΤΕΙ ή ΙΕΚ
• Άριστη γνώση προγραμμάτων Adobe In Design, Acrobat Pro, Photoshop, Illustrator και Corel
• Άριστες γνώσεις
  • pre-press
  • τεχνολογίας γραφικών τεχνών
  • χρωματικής διαχείρισης (overprint, trapping color)
  • διαστάσεις χαρτιών & τύπους μοντάζ
• Γνώσεις marketing και διαφήμισης
• Πολύ Καλή Γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
• Πολύ Καλή Γνώση Microsoft Office

Απαραίτητες Δεξιότητες
• Ταχύτητα και ικανότητα διαχείρισης χρόνου
• Ικανότητα συγκέντρωσης σε εργασία υπό πίεση
• Εστίαση στην λεπτομέρεια, σχολαστικότητα
• Έμφαση στην πρόληψη αστοχιών, προνοητικότητα
• Ομαδικότητα & πνεύμα συνεργασίας
• Υπευθυνότητα & διάθεση ανάληψης ευθύνης
• Ενδιαφέρον για την βιβλιοδεσία και την εκτύπωση
• Ανεπτυγμένες επικοινωνιακές ικανότητες

Παροχές

• Σταθερός μηνιαίος μισθός
• Ωράριο: 08:00 – 16:00
• Ευχάριστο & προσφιλές περιβάλλον εργασίας
• Μόνιμη εργασία
• Συνεχής εκπαίδευση
• Ασφάλιση ΙΚΑ