Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

10/02/2021

Finance Manager (Δυτική Θεσσαλία)

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΔΥΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η ManpowerGroup Greece, για λογαριασμό πελάτη της, μεγάλη βιομηχανική εταιρεία με εξαγωγική δραστηριότητα, αναζητά Finance Manager με έδρα στην Δυτική Θεσσαλία.

Αρμοδιότητες:

· Ανάπτυξη, προγραμματισμός και συντονισμός των δραστηριοτήτων της οικονομικής διεύθυνσης με στόχο την επίτευξη των στρατηγικών στόχων της εταιρείας.
· Διαρκής επίγνωση και παρακολούθηση της οικονομικής θέσης της εταιρείας και ενέργειες για εντοπισμό πιθανών κινδύνων.
· Μελέτη και ανάλυση της εξέλιξης των οικονομικών μεγεθών της εταιρείας και παροχή συμβουλών προς τη Διοίκηση
· Παρακολούθηση των οικονομικών στοιχείων και σύνταξη τακτικών αναφορών στη Διοίκηση της εταιρείας
· Διασφάλιση τήρησης της νομοθεσίας και των κανονισμών στον τομέα των χρηματοοικονομικών
· Κατάρτιση και παρακολούθηση της πορείας του ετήσιου προϋπολογισμού και συμμετοχή στην αξιολόγηση των στρατηγικών επιχειρηματικών πλάνων
· Οργάνωση και συντονισμός της προετοιμασίας όλων των περιοδικών καταστάσεων, μελετών, αναφορών (ισολογισμός, αποτελέσματα χρήσης, κλπ.)
· Σύνταξη, παρακολούθηση και διαχείριση των ταμειακών ροών και των δανειακών υποχρεώσεων της εταιρείας, καθώς και παρακολούθηση όλων των Τραπεζικών σχέσεων της εταιρείας.
· Καθοδήγηση και υποστήριξη του προσωπικού του Λογιστηρίου
· Εποπτικός έλεγχος των εργατικών και ασφαλιστικών θεμάτων της εταιρείας και έγκριση των καταστάσεων μισθοδοσίας προσωπικού
· Παρακολούθηση και διαχείριση φορολογικών θεμάτων και σχετικής νομοθεσίας
· Στενή συνεργασία με τις υπόλοιπες Διευθύνσεις της εταιρείας και παροχή προτάσεων για την αύξηση της παραγωγικότητας και τη μέγιστη απόδοση των επενδύσεων.

Απαραίτητα Προσόντα

· Πτυχίο ΑΕΙ Οικονομικής Σχολής. Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών επιθυμητός
· Εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχο ρόλο στελέχους Οικονομικής Διεύθυνσης
· Δικαίωμα Α’ υπογραφής επιθυμητό
· Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας
· Άριστη γνώση MS Office και εξοικείωση με συστήματα ERP. Γνώση SAP θα συνεκτιμηθεί
· Γνώσεις Ελληνικών (ΕΛΠ) και Διεθνών Λογιστικών Προτύπων (IFRS)
· Γνώσεις στατιστικών μοντέλων και φορολογικών θεμάτων
· Εμπειρία σε θέματα μισθοδοσίας και της σχετικής νομοθεσίας
· Διοικητικές και οργανωτικές δεξιότητες
· Στρατηγική και αναλυτική σκέψη
· Επικοινωνία και ικανότητα διαπραγμάτευσης
· Πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας
· Πρωτοβουλία και ικανότητα λήψης αποφάσεων υπό πίεση, με προσανατολισμό στην επίλυση προβλημάτων και την τήρηση χρονοδιαγραμμάτων

Παροχές

· Ανταγωνιστικές αποδοχές
· Ευχάριστο περιβάλλον εργασίας
· Δυνατότητες εξέλιξης