Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

09/01/2018

Θέσεις για Καθηγητές-ήτριες Αγγλικών (για Νηπιαγωγείο/Δημοτικό)

Εκπαίδευση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Μεταπτυχιακό (MSc)

Περιγραφή

Προκήρυξη θέσεων για απασχόληση
στο Δημοτικό σχολείο του Ομίλου Σχολείων Βιωματικής Μάθησης Θεσσαλονίκης
στο χώρο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής

Ο Όμιλος Σχολείων Βιωματικής Μάθησης Θεσσαλονίκης λειτουργεί στο χώρο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και προσφέρει ένα διευρυμένο, βιωματικό και καινοτόμο πρόγραμμα σπουδών σε παιδιά ηλικίας από 4 έως 12 ετών. Βασικοί άξονες του προγράμματος αποτελούν η έμφαση στα βιωματικά περιβαλλοντικά και καινοτόμα προγράμματα, η ενισχυμένη διδασκαλία των θετικών επιστημών, η κατάκτηση της αγγλικής γλώσσας και ο τεχνολογικός εγγραμματισμός.

Για το σχολικό έτος 2018-2019 το Δημοτικό σχολείο και το Νηπιαγωγείο του Ομίλου προκηρύσσουν τις παρακάτω θέσεις:
• Θέσεις για Καθηγητές-ήτριες Αγγλικών (για Νηπιαγωγείο/Δημοτικό)

Xαρακτηριστικά των θέσεων:
Κάθε εκπαιδευτικός αναλαμβάνει τα παρακάτω καθήκοντα:
• Εφαρμόζει το διευρυμένο αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών και τα βιωματικά περιβαλλοντικά και καινοτόμα προγράμματα του σχολείου.
• Συνεργάζεται συστηματικά με όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.
• Αναπτύσσει επιπλέον εκπαιδευτικό υλικό για την τάξη του και τα βιωματικά προγράμματα που υλοποιεί.
• Διδάσκει χρησιμοποιώντας σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας (ομαδοσυνεργατική και διαφοροποιημένη διδασκαλία,  βιωματική μάθηση, αξιοποίηση ΤΠΕ).
• Επικοινωνεί με τους γονείς παρέχοντας έγκαιρα ανατροφοδότηση για την πορεία των μαθητών/τριών.
• Συμμετέχει σε δραστηριότητες προώθησης του σχολείου που απαιτούν την παρουσία διδακτικού προσωπικού.
• Συμμετέχει σε κοινωνικές δραστηριότητες που απευθύνονται στις οικογένειες των μαθητών/-ριών.

Οι Καθηγητές/-ήτριες Αγγλικών αναφέρονται και στην Director of English Language Planning.

Απαραίτητα Προσόντα

• Πτυχίο ΑΕΙ της αντίστοιχης ειδικότητας (Αγγλικής Φιλολογίας).
• Μεταπτυχιακό τίτλο σε σχετικό αντικείμενο.
• Ελάχιστη διδακτική εμπειρία 5 ετών στην Α/θμια εκπαίδευση. Στην περίπτωση των δασκάλων θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως διδακτική εμπειρία στην 5η και 6η τάξη.
• Για τις καθηγήτριες Αγγλικών απαιτείται η χρήση της γλώσσας σε επίπεδο μητρικής.
• Πολύ καλές γνώσεις στη χρήση Η/Υ και στην αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδασκαλία.
• Εξαιρετικές διαπροσωπικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.
• Αφοσίωση στην υπεροχή και στην εκπαιδευτική καινοτομία.
• Άμεμπτη εργασιακή ηθική.

Επιπλέον προσόντα
• Εμπειρία στη βιωματική υλοποίηση περιβαλλοντικών ή άλλων καινοτόμων προγραμμάτων.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να αποστέλλουν την επιστολή ενδιαφέροντος και το βιογραφικό τους σημείωμα μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2018.