Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

01/02/2023

Στέλεχος τμήματος ασφαλίσεων

Ασφαλιστικά - Real Estate

Πόλη ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Περιγραφή

Περιγραφή θέσης & αρμοδιότητες
  • Μελέτη ασφαλιστικού κινδύνου, προσδιορισμός κατάλληλων ασφαλιστικών προϊόντων
  • Ανάλυση συμβατικών απαιτήσεων ασφάλισης και λοιπών ευθυνών επί εργολαβικών συμβάσεων ή προκηρύξεων διαγωνισμών
  • Σχεδιασμός ασφαλιστικού προγράμματος και RFP’s για έρευνα ασφάλισης στην Ελληνική και Διεθνή Αγορά
  • Επικοινωνία με Μεσίτες Ασφάλισης και Ασφαλιστικές εταιρίες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό
  • Οικονομοτεχνική αξιολόγηση προσφορών ασφάλισης, κατάρτιση συγκριτικού πίνακα
  • Διαπραγμάτευση προσφορών για τοποθέτηση κίνδυνων
  • Ενημέρωση μητρώου ασφαλιστηρίων συμβολαίων για ανανεώσεις ή παρατάσεις
  • Διαχείριση ασφαλιστηρίων συμβολαίων & ζημιών
  • Επιθεωρήσεις έργων (site surveys)
  • Σχεδιασμός διαδικασιών διαχείρισης κινδύνων & ασφαλιστικών προγραμμάτων
  • Παρακολούθηση των τάσεων της αγοράς

Απαραίτητα Προσόντα

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 7 έτη ως Underwriter σε ασφαλιστική εταιρία ή Μεσιτική εταιρία με εμπειρία σε Τεχνικές Ασφαλίσεις (Κατά παντός Κινδύνου Έργων- CAR), Γενικής Αστικής Ευθύνης, Επαγγελματικής Ευθύνης, Περιουσίας
  • Πανεπιστημιακές σπουδές (ΑΕΙ)
  • Άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας σε γραπτό και προφορικό λόγο, ασφαλιστική ορολογία
  • Αρίστη γνώση όρων ασφάλισης διαφορετικών κλάδων
  • Μεθοδικότητα, παρατηρητικότητα, οργανωτικές δεξιότητες
  • Αποφασιστικότητα, ευελιξία
  • Αναλυτική και κριτική σκέψη
  • Επικοινωνιακές & διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Ικανότητα διαχείρισης χρόνου και εργασίας υπό συνθήκες πίεσης
  • Πνεύμα ομαδικότητας, εργατικότητα και υπευθυνότητα
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ, MS Office

Παροχές

Η Εταιρία προσφέρει άριστες δυνατότητες ανάπτυξης για έναν ικανό επαγγελματία που αναζητά επαγγελματική εξέλιξη και αναγνώριση σε μία δυναμική πολυεθνική εταιρεία, ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών, ομαδικό Ασφαλιστήριο υγείας.