Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

25/2/2021

BI Engineer

Πληροφορική - Προγραμματιστές

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

BI Engineer (2021/9)

Ο/Η BI Engineer είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Πληροφορικής με έδρα την Ευκαρπία Θεσσαλονίκης. Η θέση αναφέρεται στον Corporate IT Director και σκοπό έχει να συνδυάζει τεχνολογίες, μεθοδολογίες και εφαρμογές με στόχο να συγκεντρωθούν, οργανωθούν και να αναλυθούν τα δεδομένα από τα πληροφοριακά συστήματα του ομίλου. Επιπλέον, σκοπό έχει να μετατρέπει τα δεδομένα σε γνώση και να παρέχει insights στην επιχείρηση.

Κύρια καθήκοντα:

  • Κατανοεί τις επιχειρηματικές ανάγκες και τους εταιρικούς στόχους και μεταφράζει τις επιχειρηματικές ανάγκες σε τεχνικές προδιαγραφές.
  • Αναλύει, οργανώνει και υλοποιεί BI λύσεις που ικανοποιούν τις απαιτήσεις του ομίλου.
  • Σχεδιάζει και αναπτύσσει διαδικασίες αυτόματης ενημέρωσης του BI με τα δεδομένα από τα διάφορα πληροφοριακά συστήματα του ομίλου( ETL Methods).
  • Διατηρεί και υποστηρίζει data analytics πλατφόρμες ( e.g Power BI).
  • Αναλύει τα δεδομένα και δημιουργεί αυτοματοποιημένα reports που προσδίδουν προστιθέμενη επιχειρηματική αξία.
  • Ελέγχει (Testing) την ορθότητα των δεδομένων.
  • Συντάσσει έγγραφα παραδοτέων και οδηγιών χρήσης.
  • Προτείνει νέες ιδέες για την δημιουργία data driven culture μέσα στον όμιλο.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:

  • Απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Computer Science, Mathematics, Statistics)
  • Προϋπηρεσία σε ανάλογη θέση (bi engineer, data analyst/scientist/ engineer)
  • Γνώσεις Data Warehouse αρχιτεκτονικών, σχεσιακών και multi-dimensional βάσεων δεδομένων
  • Εμπειρία σε σχεσιακές βάσεις δεδομένων (γνώση SQL, PL/SQL)
  • Εμπειρία σε BI πλατφόρμες( PowerBI, Tableau, Qlik)
  • Επιθυμητές γνώσεις προγραμμισμού σε python/R
  • Επιθυμητή εμπειρία σε Predictive modeling (machine learning)
  • Επιθυμητή εξοικείωση σε πληροφορικά συστήματα ERP, WMS, CRM
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών
  • Οργανωτικότητα, συνέπεια, εχεμύθεια

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:
  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Μπορείτε να ολοκληρώσετε την αίτησή σας αποστέλλοντας το βιογραφικό σας, αναφέροντας τον τίτλο της θέσης και τον κωδικό.